Deutsch Version english version

 

Przemysł 4.0

Inteligentna fabryka – najważniejsze elementy

Koncepcja Przemysłu 4.0 wcale nie jest odległą przyszłością – już teraz w wielu fabrykach, w tym również na terenie Polski, stosowane są nowoczesne technologie takie jak Internet Rzeczy czy rozszerzona rzeczywistość. Implementacja tego typu nowoczesnych rozwiązań jest obecnie jednym z najważniejszych składowych budowania przewagi konkurencyjnej przez liderów w swoich branżach.

więcej »
Inteligentne fabryki to już teraźniejszość

Maszyny, które same stawiają diagnozę i z wyprzedzeniem zgłaszają konieczność naprawy, fabryki, w których wszystkie elementy pracują w jednej sieci i komunikują się bez udziału człowieka. To nie wycinek scenariusza z filmu sci-fi, to rewolucja przemysłowa, która staje się rzeczywistością. O tym, jak największe zakłady produkcyjne zmieniają się w inteligentne fabryki, rozmawiamy z Hubertem Kowalczykiem, managerem produktu e-prowadniki igus Polska.

więcej »
Smart Factory – to już się dzieje

Choć o czwartej rewolucji przemysłowej oraz o powiązanych z nimi tzw. inteligentnymi fabrykami mówi się w kontekście przyszłości, to jednak już dziś można znaleźć szereg przykładów tego typu zakładów produkcyjnych, które wdrożyły najnowsze zdobycze technologii i w pełni zasługują na miano Smart Factory.

więcej »
5 porad dotyczących wdrażania sztucznej inteligencji w MŚP

Sztuczna inteligencja powinna znaleźć się w obszarze zainteresowania wszystkich firm – niezależnie od ich wielkości. Optymalne wykorzystywanie w strategiczny sposób potencjału innowacyjnych technologii, takich jak „Edge Artificial Intelligence", pozwala osiągnąć sukces biznesowy i przewagę konkurencyjną.

więcej »
Jaki jest potencjał Przemysłu 4.0 w Polsce?

Przemysł 4.0 jest ideą, która została stworzona przez Niemcy jako odpwiedź na definicje szybko rozwijającego się rynku chińskiego. Aby poprawić wydajność i efektywność produkcji, wiele niemieckich przedsiębiorstw zdecydowało się na digitalizację. Dzisiaj Przemysł 4.0 to już nie tylko cyfryzacja procesów, ale także kompleksowe zarządzanie informacją w firmie. Jednak wokół pojęcia, wciąż krąży wiele mitów. 

więcej »
Sztuczna inteligencja to nie wojna z maszynami, a walka o ludzkie talenty

Eksperci już nie straszą sztuczną inteligencją i robotyzacją, które zabiorą milionom ludzi miejsca pracy. Wniosek jest inny. To ci, którzy nie nadążą za zmianami, sami się tej pracy pozbawią. A to dlatego, że popyt na wykwalifikowanych specjalistów będzie rósł w takim samym wykładniczym tempie, w jakim postępuje czwarta rewolucja przemysłowa.

więcej »
Jak zbudować inteligentną fabrykę

Dzięki modułowym systemom sterowania przedsiębiorstwa mogą stopniowo wdrażać kolejne środki automatyzacji, we własnym tempie realizując koncepcję Produkcji 4.0. Inteligentna fabryka zaczyna się więc od oprogramowania. Jak jednak w praktyce wygląda proces jego wdrażania?

więcej »
Bezpieczeństwo sieci WiFi w przemyśle

Firma analityczna Markets&Markets przewiduje, że światowa wartość Przemysłu 4.0 do 2020 r. osiągnie astronomiczną kwotę ponad 150 miliardów dolarów. Głównymi czynnikami, napędzającymi ten rozwój, jest rosnąca popularność IIoT oraz większa koncentracja na wydajności oraz kosztach produkcji. 

więcej »
Czy polskie przedsiębiorstwa produkcyjne są gotowe na Przemysł 4.0?

Ponad połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce spotkała się z terminem czwartej rewolucji przemysłowej, a znacząca część z nich zaczęła wdrażać rozwiązania technologiczne, które mają je na nią przygotować. Firmy mają także sprecyzowane potrzeby biznesowe oraz świadomość tego, które obszary ich działalności biznesowej wymagają optymalizacji. Jednocześnie zwracają uwagę na bariery w wdrażaniu nowych technologii i wykazują ostrożność w kontekście inwestycji.

więcej »
30 milionów złotych na wsparcie programu „Przemysł 4.0”

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przeznaczy 30 milionów złotych na wsparcie przedsiębiorców oraz innych instytucji w transformacji przemysłowej. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej, które w sposób ustandaryzowany będą wspierać przedsiębiorców w transformacji cyfrowej.

więcej »
Czwarta rewolucja okazją dla Polski na poprawę dochodów

Polska branża ICT wypracowuje zbyt mały udział w PKB i notuje zbyt małe wzrosty, by rodzima gospodarka mogła stać się liczącą w obliczu odbywającej się czwartej rewolucji przemysłowej – twierdzą twórcy raportu „Polska (prawdziwie) cyfrowa”. Sugerują 12 rozwiązań mogących poprawić sytuację. To m.in. wsparcie w postaci zamówień rodzimych rozwiązań przez stronę rządową.

więcej »
Zwiększy się tempo automatyzacji społeczeństwa

Nowa era cyfryzacji społeczeństwa zmienia funkcjonowanie społeczeństwa na bardziej zautomatyzowane. Upowszechnienie się sieci 5G, a co za tym idzie – pojawienie się rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0, internetu rzeczy i sztucznej inteligencji, wpłynie na nasze życie. 

więcej »
Przemysł 4.0 w Polsce: widoczny brak strategii i liderów

Polskie przedsiębiorstwa są na początku drogi ku Gospodarce 4.0. Innowacyjność i stopień zaawansowania procesów są niskie, a plan wskazujący wizję i cele działań ma zaledwie 14% przedsiębiorstw. Badanie „W drodze ku Gospodarce 4.0” pokazuje, że firmom brakuje nie tylko strategii działania, ale także liderów transformacji. 

więcej »
Innowacje w branży przemysłowej

Postęp cyfryzacji jest coraz bardziej widoczny w każdym aspekcie życia. Szacuje się, już na początku 2015 r. baza zainstalowanych urządzeń zdolnych do komunikacji z Internetem przekroczyła 14 miliardów. Przewiduje się, że w 2020 r. będzie to już prawie 50 miliardów. Jakie zmiany czekają w tym kontekście branżę przemysłową? 

więcej »
Cyberataki: niedoszacowane ryzyko

Przetwórstwo przemysłowe przeżywa obecnie okres intensywnego rozwoju – zarówno pod względem inteligencji parku maszynowego, jak i efektywności procesów wytwórczych. Zmiana ta prowadzi jednak także do wzrostu ich podatności na cyberataki. Luki w systemach zabezpieczeń maszyn, a także błędy ludzkie zachęcają hakerów do włamywania się do sieci przemysłowych. Dlatego zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem nabierają dziś kluczowego znaczenia dla zapewnienia ciągłości pracy zakładu.

więcej »
Technologia czujników

O roli czujników w erze Przemysły 4.0 mówi Marek Łozowski z firmy Pepperl+Fuchs.

więcej »
Czujniki w Przemyśle 4.0

Małgorzata Wilkosz specjalista ds. zaopatrzenia w firmie Micros

więcej »