10 najgorętszych trendów konsumenckich na rok 2019

pixabay.com

Ericsson opublikował ósmą edycję raportu swojego laboratorium ConsumerLab. Tym razem dotyczył on trendów w roku 2019, reprezentujących przewidywania 34 milionów osób wcześnie korzystających z nowoczesnych technologii.

Ostatnie wydanie rocznego raportu ocenia myśli i przewidywania konsumentów dotyczące technologii, jakie zaczną być wykorzystywane w najbliższej przyszłości, takich jak AI, VR, 5G i automatyka. Raport ujawnia, że technologia automatyczna i potrafiąca przewidzieć nastrój może szybko zacząć odgrywać coraz większą rolę w życiu ludzi.

- Wyobraźmy sobie smartphone, który wie nie tylko co robimy, ale także kim jesteśmy. Obecnie sztuczna inteligencja może zrozumieć naszą osobowość, patrząc tylko w nasze oczy. To jasne, że osoby wcześnie przyjmujące nowoczesne technologie widzą już przyszłość, w której nasze urządzenia znają nas lepiej niż my je - powiedział dr Michael Björn, dyrektor działu badań w Ericsson Consumer & IndustryLab, główny autor raportu. 

10 najgorętszych trendów na rok 2019 i lata kolejne to:

1. Możliwość posiadania świadomości 

Ponad 60 procent użytkowników wirtualnych asystentów uważa, że urządzenia rozumiejące nasz nastrój, będą stanowiły główny nurt technologii za 3 lata.

2. Inteligentne spory

Ponad 65 procent użytkowników wirtualnych asystentów uważa, że za 3 lata inteligentne głośniki będą się spierać jak członkowie rodziny.

3. Aplikacje szpiegujące

Ponad 45 procent konsumentów uważa, że aplikacje gromadzą o nich dane także wtedy, gdy oni nie korzystają z tych aplikacji.

4. Wymuszona zgoda 

Konieczność ciągłego akceptowania plików cookie gromadzących dane irytuje 51 procent użytkowników.

5. Internet umiejętności 

Ponad 50 procent użytkowników AR lub VR chce mieć aplikacje, okulary i rękawice, jakie oferują wirtualne wytyczne dotyczące praktycznych codziennych zadań, takich jak gotowanie czy naprawy.

6. Bezdotykowa konsumpcja 

Około połowa użytkowników wirtualnych asystentów chce mieć automatyzowane rachunki i subskrypcje, a także samouzupełniajace się zapasy w domu.

7. Mentalna otyłość 

31 procent konsumentów przewiduje, że wkrótce będzie chodzić do „siłowni mentalnych”, by ćwiczyć myślenie, gdyż codzienne podejmowanie decyzji staje się w coraz większym stopniu zautomatyzowane

8. Eco ja 

39 procent konsumentów chce posiadać ekologiczny zegar, który mierzy ich ślad węglowy.

9. Mój cyfrowy bliźniak 

48 procent użytkowników AR lub VR chce mieć swoje internetowe awatary, które będą ich dokładnie naśladować, tak by mogli być w dwóch miejscach jednocześnie.

10. 5G automatyzuje społeczeństwo 

Zobacz też: 4 trendy, które zdominują przemysł w 2019 r

Około 20 procent użytkowników smartphonów uważa, że 5G będzie lepsze do przyłączania urządzeń w ramach Internetu rzeczy (IoT), takich jak sprzęty gospodarstwa domowego, czy liczniki usług komunalnych.

Czy powinniśmy postrzegać nadchodzące w najbliższej przyszłości technologie jako zagrożenie czy możliwość?

- Weszliśmy już w wiek, gdy ludzie i inteligentne maszyny wchodzą ze sobą w interakcje i współpracują. Dotychczas robiliśmy małe kroki w stronę przyszłości. Większą część przyszłości bezdotykowej trzeba jeszcze wypracować i to od nas zależy, w jaki sposób tę przyszłość stworzymy - mówi dr Pernilla Jonsson, dyrektor Ericsson Consumer & IndustryLab.

Spostrzeżenia w raporcie opierają się na globalnych działaniach badawczych Ericsson ConsumerLab, prowadzonych przez ponad 23 lata i wykorzystują głównie dane z badania internetowego przeprowadzonego w październiku 2018 roku pośród zaawansowanych użytkowników Internetu w 10 wpływowych miastach na świecie.

Źródło: Ericsson

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę