A czy Ty też nie lubisz poniedziałku...?

Kadr

Po weekendowym odpoczynku (choć nie każdy ma luksus wolnego w sobotę i niedzielę) bardzo często trudno jest nam się zebrać w poniedziałkowy ranek do pracy. Okazuje się, że, w przypadku niemieckiego rynku, prawie połowa osób ma z tym olbrzymie problemy. Zakładamy, że i w Polsce odsetek osób, które z trudem zaczynają nowy tydzień pracy, jest wysoki. W dużym stopniu motywacja do podjęcia pracy w poniedziałek zależy jednak od wielu czynników związanych z wykonywaną pracą.


Co zwiększa motywację do pracy?

Badanie przeprowadzone przez MondayMakers na zlecenie niemieckiego startupu Rundstedt&Partner wykazało, że 42% niemieckich pracowników w poniedziałkowe poranki chodzi do pracy bardzo niechętnie. Niski poziom motywacji wynika z różnych powodów. 35% respondentów wskazało, że ich zarobki są zbyt niskie w stosunku do ich umiejętności bądź osiąganych wyników. Z kolei 33% ankietowanych było zdania, że na ich niską motywację główny wpływ ma wysoki poziom stresu oraz presji, jaki jest związany z ich pracą. Wreszcie 31% niemieckich pracowników skarżyło się na brak uznania ze strony przełożonych na wykonywaną przez nich pracę.

© Kadr

Wiele osób podczas badania wskazywało również, że na odpowiednie podejście do pracy duży wpływ ma równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei spory odsetek kobiet biorących udział w ankiecie wskazało, że niski poziom motywacji do pracy wynika z tego, że wykonywane przez nie zajęcia są po prostu nudne.

Atmosfera w zespole

© Kadr

Wyniki badania pokazały, że bardzo duży wpływ na odpowiedni poziom motywacji do podejmowanej pracy ma atmosfera w zespole. 50% ankietowanych, i to zarówno tych, którzy są zadowoleni za swojej pracy, jak i narzekających na nią, twierdziło, że właściwe relacje z kolegami, przełożonymi i podwładnymi mają największy wpływ na ich podejście do pracy. W przypadku młodszych pracowników (do 30 lat) znacznie większe znaczenie ma właściwy balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym (69% osób z tej grupy wiekowej tak twierdziło).

Ekscytujące zadanie

© Kadr

Ludzie znacznie chętnie wstają do pracy (64% mężczyzn i 52% kobiet), jeśli mają do wykonania ekscytujące zadanie, które może sprawić im sporo przyjemności. Nieco mniej ważna jest natomiast możliwość rozwoju osobistego w pracy (36% mężczyzn i 32% kobiet).

Uznanie i szacunek wśród kolegów 

© Kadr

Również uznanie i szacunek wśród kolegów zwiększa ochotę na przyjście do pracy. Tak twierdziło 42% przebadanych kobiet, a wśród mężczyzn ten aspekt zawsze znajdował się wśród pięciu najważniejszych czynników, które zwiększały motywację do porannego wstawania do pracy.

Badanie wprawdzie przeprowadzono wśród niemieckich pracowników, ale zakładamy, że bardzo podobne wyniki uzyskalibyśmy, gdybyśmy o podobne kwestie przepytali polskich pracowników.

--------

Zdjęcia pochodzą z filmu Nie lubię poniedziałku, źródło: KADR Film Studio

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę