Absorbery mikrofal chronią zaawansowane systemy wspomagania kierowcy

Absorbery mikrofal chronią systemy wspomagania kierowcy Parker Chomerics

Chomerics Division firmy Parker Hannifin stosuje z powodzeniem absorbery mikrofal na bazie elastomerów CHO- MUTE 9005 i 9025 do ochrony zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) przed zakłóceniami elektromagnetycznymi (EMI). Jest to kluczowy wymóg stawiany tego typu rozwiązaniom coraz powszechniej stosowanym do ochrony ludzkiego życia.

Systemy ADAS muszą skutecznie działać przez cały czas, ponieważ każda awaria układu wykrywania martwego pola lub tempomatu adaptacyjnego może mieć tragiczne skutki. Materiały CHO-MUTE 9005 i 9025 spełniają wysokie wymagania w zakresie skuteczności działania i różnorodności zastosowań, eliminując efektywnie zakłócenia elektromagnetyczne, a tym samym zapewniając integralność danych.

Ważne systemy wspomagania kierowcy, takie jak systemy ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz kamery cofania, stały się obecnie newralgicznym elementem wyposażenia nowoczesnych samochodów. Chociaż systemy ADAS odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu wypadkom lub łagodzeniu skutków wypadków, których nie da się uniknąć, to ich powszechne stosowanie niesie ze sobą szereg wyzwań inżynieryjnych. Zaawansowane zespoły czujników i radarów stosowane w najnowszych samochodach narażone są na silne i stałe zakłócenia elektromagnetyczne pochodzące z innych urządzeń elektronicznych, a także promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez samo urządzenie. W rezultacie może to prowadzić do błędów odczytu danych, zagrażając niezawodności działania systemów, a w konsekwencji bezpieczeństwu.

Materiały ekranujące przed zakłóceniami elektromagnetycznymi są kluczowym elementem zapewniającym prawidłowe działanie tych systemów. Stosowane materiały muszą się charakteryzować wysoką efektywnością i elastycznością projektową, ponieważ wymagania podczas prac rozwojowych często są niejednoznaczne i rozległe; inżynierowie powinni zawsze uwzględniać możliwość wprowadzenia modyfikacji produkcyjnych. Chociaż istnieją różne rodzaje ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, absorbery sprawdzają się doskonale w przypadku wyższych częstotliwości występujących zazwyczaj w urządzeniach samochodowych.

Absorbery mikrofal na bazie elastomerów CHO-MUTE 9005 i 9025 umożliwiają prostą i skuteczną redukcję niepożądanego promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia elektroniczne, przy jednoczesnej minimalizacji sprzężenia krzyżowego między obwodami wysokoczęstotliwościowymi i rezonansu mikrofalowego. Składające się z silikonowej matrycy elastomerowej z wypełniaczem ferrytowym produkty CHO-MUTE 9005 i 9025 zapewniają skuteczne pochłanianie fal radiowych w szerokim zakresie pasma częstotliwości od 500 MHz do 18 GHz. Materiały te doskonale nadają się do stosowania nad elementami emitującymi zakłócenia elektromagnetyczne lub we wnękach, w których znajdują się elementy powodujące zakłócenia.

Absorbery mikrofal chronią zaawansowane systemy wspomagania kierowcy zdjęcie w treści artykułu

Materiały CHO-MUTE 9005 i 9025 zapewniają producentom z łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym dużą elastyczność, pomagając w realizacji dowolnych założeń projektowych. Dostępne są w postaci arkuszy o różnej grubości z klejem wrażliwym na nacisk lub bez niego. Klienci mogą z łatwością wykrawać CHO-MUTE 9005 i 9025 w celu empirycznego testowania rozwiązań pod kątem pochłaniania promieniowania lub montażu we wnękach. Oba materiały zostały przetestowane i otrzymały certyfikaty zgodności z normą dotyczącą palności tworzyw sztucznych UL 94 V-0.

Źródło: Parker Hannifin

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę