Aplikator etykiet ułatwi znakowanie produktów o okrągłym kształcie

©

Udostępnij:

Aplikacja etykiet na obiekty cylindryczne o różnych średnicach, ale niewielkiej długości z wykorzystaniem metody półautomatycznej lub w pełni automatycznej jest możliwa do wykonania na kilka sposobów.

Ideą rozwiązania jest obrót etykietowanego produktu i liniowe podawanie etykiety z jednoczesnym jej dociskiem do powierzchni produktu. W przypadku długich obiektów cylindrycznych takich jak węże, rurki, przewody lub wałki obracanie produktem w celu aplikacji etykiety na owijkę jest niemożliwe lub mocno skomplikuje proces aplikacji etykiety ze względu na konieczność odpowiedniego pozycjonowania i stabilizacji/naciągu produktu. W jaki sposób można przyspieszyć i ułatwić cały proces? O tym poniżej. Aplikator etykiet WRAPTEC-APL

Rozwiązaniem, które ułatwi etykietowanie długich cylindrycznych produktów jest Wraptec-APL. A czym się charakteryzuje ten aplikator etykiet? Urządzenie posiada odwijak rolki etykiet oraz zwijak podkładu. Po oddzieleniu etykiety od podkładu na krawędzi odklejającej, specjalistyczna głowica rotacyjna nanosi etykietę na powierzchnię produktu bez konieczności jego obracania. Etykieta może być zaaplikowana na zakładkę lub wokół niepełnego obwodu produktu jeśli długość etykiety jest krótsza niż obwód etykietowanego produktu.

Podstawowa wersja urządzenia Wraptec pracuje w trybie półautomatycznym polegającym na ręcznym (lub przy użyciu chwytaków robota) wkładaniu produktu do etykietowania. Możliwe jest wykonanie urządzenia w wersji automatycznej, gdzie produkt przed ewentualnym cięciem, gięciem lub zwijaniem jest w kolejnych cyklach oklejany etykietą podczas przesuwania przez głowicę aplikującą – tłumaczy Michał Wąs, Product Manager z Etisoft. 

Konstrukcja nabiurkowa oraz gabaryty pozwalają także na łatwe umiejscowienie urządzenia w dowolnej lokalizacji. W standardowej konfiguracji Wraptec obsługuje produkty o średnicy od 8 do 18mm oraz etykiety o szerokości 10-70 mm i długości 40-110 mm.

Zintegrowane kontrolki sygnalizacyjne informują o statusie urządzenia i ewentualnych błędach. Opcjonalnie dołożony port wejść/wyjść umożliwia komunikację dwukierunkową ze sterującym systemem nadrzędnym. Aplikator etykiet Wraptec jest idealnym rozwiązaniem na liniach wytwarzających długie produkty o kształcie cylindrycznym z dowolnego materiału i odpowiedniej elastyczności.Aplikator etykiet WRAPTEC-P&A

Rozwinięciem funkcjonalności urządzenia Wraptec-APL jest jego młodszy brat WRAPTEC-P&A, który został wyposażony w drukarkę termotransferową. Taka integracja umożliwia bezpośredni wydruk etykiety przed jej owinięciem wokół produktu. Zastosowana drukarka TSC MH340T ze zintegrowanym modułem odklejającym etykiety oraz wewnętrznym mechanizmem zwijającym podkład po ich odklejeniu wprowadza modułowość rozwiązania. W przypadku awarii drukarki może być ona łatwo wymieniona na drukarkę zastępczą bez konieczności serwisowania całego urządzenia. Wysokiej jakości druk jest zapewniony dzięki głowicy o rozdzielczości 300 dpi i prawidłowym doborze materiałów eksploatacyjnych. 

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest możliwość owinięcia wokół produktu etykiety, która jest dla niego dedykowana np. przez wydruk unikalnego identyfikatora, numeru seryjnego lub kodu kreskowego. Wydajność znakowania zależy od średnicy produktu oraz długości etykiety i sprowadza się do określenia maksymalnej liczby obrotów głowicy doklejającej wokół znakowanego produktu. Zakres obsługiwanych średnic produktów został powiększony do 40 mm.

Zwiększając gabaryty urządzenia udało zachować się jego nabiurkowy charakter a zastosowane sterowanie Siemens zapewnia niezawodność działania i pozwala na łatwą modyfikację funkcjonalności urządzenia pod indywidualne potrzeby.

Dotychczasowe - niewygodne i niedokładne ręczne owijanie etykiet to przeszłość. Czas na innowacje, które zautomatyzują i zoptymalizują procesy produkcyjne. 

Źródło: Etisoft

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również