Atos ogłasza przełom w obszarze obliczeń kwantowych

© Atos

Udostępnij:

Efektem ostatniego spotkania Rady Naukowej Atos Quantum odbytego 6 kwietnia, Atos – globalny lider cyfrowej transformacji, ogłosił wprowadzenie bezprecedensowych funkcji symulacyjnych do komputerów kwantowych.Atos QLM: symulacja prawdziwych kubitów dla zwiększonej wydajności

Naukowcy z Laboratorium Obliczeń Kwantowych Atos (Atos Quantum Laboratory) z sukcesem stworzyli model “szumu kwantowego”, w efekcie czego symulacja jest bardziej realistyczna niż kiedykolwiek wcześniej i coraz bliższa spełnienia wymagań badaczy. Stworzona przez Atos, Quantum Learning Machine (QLM) posiada teraz możliwości modelowania zaawansowanych urządzeń do obliczeń kwantowych, takie jak oparta na fizyce symulacja realistycznego szumu kwantowego i optymalizacji oprogramowania kwantowego dla prawdziwych procesorów kwantowych.

Dzięki tym innowacjom, użytkownicy Atos QLM mogą teraz optymalizować swoje algorytmy kwantowe na każdym docelowym urządzeniu kwantowym. Ten znaczący krok został oceniony przez Radę Naukową Atos Quantum jako przełom na polu badań nad obliczeniami kwantowymi.

Bezpośrednio po spotkaniu Rady Naukowej Atos Quantum, Thierry Breton, Prezes i CEO Atos, powiedział:

„Jesteśmy pod wrażeniem niezwykłego postępu, jaki zrobił program Atos Quantum do dzisiaj. Od wprowadzenia Atos QLM w lipcu 2017, rozwiązanie to zyskało na szeregu innowacji dokonanych przez zespoły Atos Quantum. Dzięki skutecznemu modelowaniu szumu kwantowego, badacze z Laboratorium Atos Quantum przenieśli symulacje w zupełnie nowy wymiar, jeszcze bliższy rzeczywistości. Ten przełom w obszarze R&D, wspierany przez światowej klasy Radę Naukową, toruje drogę badaczom na całym świecie, już dzisiaj umożliwiając im prowadzenie testów różnych algorytmów, które zapewnią przyszłym komputerom kwantowym pełnię ich możliwości, szczególnie w zakresie aplikacji związanych ze sztuczną inteligencją.”Światowy sukces komercyjny Atos QLM

Zaledwie dziewięć miesięcy po komercyjnym wprowadzeniu Atos QLM – najpotężniejszego na świecie symulatora kwantowego, zdolnego zasymulować aż do 40 bitów kwantowych (kubitów) – został on kupiony w kilku krajach, w tym Stanach Zjednoczonych (Laboratorium Oak Ridge National Laboratory), Francji, Holandii, Niemczech i Austrii, wspierając główne programy badawcze w różnych sektorach.

Obliczenia kwantowe powinny w nadchodzących latach uczynić możliwym radzenie sobie z ogromem danych dostarczanych przez Big Data i Internet Rzeczy. Dzięki ukierunkowanym i niespotykanym możliwościom przyspieszania obliczeń, w szczególności w oparciu o superkomputer klasy exascale BullSequana, obliczenia kwantowe powinny również promować postępy w zakresie deep learning, algorytmiki i sztucznej inteligencji w obszarach tak różnych, jak farmaceutyki czy nowe materiały i tworzywa. W celu dokonania postępów w tych dziedzinach, Atos zamierza również rozpocząć kilka partnerstw z ośrodkami badawczymi i uniwersytetami na całym świecie.

 

Źródło: Atos

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również