Będzie rósł udział polskich producentów modułów PV i komponentów fotowoltaicznych

Udział polskich producentów modułów PV i innych komponentów Pixabay

Zgodnie z raportem Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce” zdolności wytwórcze polskich producentów modułów PV sięgające 500 MW rocznie, stanowią 10% całkowitych europejskich mocy produkcyjnych. W ocenie ML System, biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost krajowego rynku fotowoltaicznego, udział ten może w kolejnych latach wzrosnąć.

– Spodziewany, dynamiczny wzrost udziału źródeł PV w polskim systemie energetycznym wpłynie na wzrost zapotrzebowania na produkty fotowoltaiczne. W kontekście zagranicznych łańcuchów dostaw, szczególnie azjatyckich, zerwanych w następstwie pandemii Covid-19, strategiczne znaczenie może mieć krajowa technologia. Niebagatelne znaczenie dla jej rozwoju będzie mieć wsparcie na poziomie rządowym, jak i unijnym, deklarowane m.in. w związku z polityką Zielonego Ładu. Należy zakładać, że udział polskiej produkcji w zakresie PV w rynku europejskim będzie w kolejnych latach systematycznie rosnąć – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System, polskiego producenta innowacyjnych rozwiązań PV oraz BIPV i wwraca  też uwagę, że za dynamicznym rozwojem polskich producentów modułów i komponentów fotowoltaicznych przemawia m.in. dobrze wykształcone i przygotowane kadry, w tym pracownicy wyższego szczebla, zatrudnieni w działach B+R. 

Sygnatariusze inicjatywy „Przemysłowego Panelu PV”, która działa pod auspicjami Instytutu Energetyki Odnawialnej, skupiającej przedstawicieli polskiego przemysłu fotowoltaicznego, w tym ML System, zadeklarowali, że w latach 2021-2025 są w stanie pięciokrotnie zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, tworząc w całym łańcuchu dostaw nawet do 9 tys. miejsc pracy. 

Moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na 1 sierpnia 2020 r. 2261,3 MW, co oznacza wzrost rok do roku o 156,2 proc. Zgodnie z prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej, „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r.

Źródło: ML System

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę