Bezpieczny transfer danych w Przemyśle 4.0

© Fotolia

Udostępnij:

Komunikacja w czasie rzeczywistym, łącząca wszystkie poziomy w fabryce, jest jednym z kluczowych elementów, które umożliwią realizację wizji fabryki przyszłości. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się kable Ethernet, nie tylko w urządzeniach stałych, ale także i przede wszystkim w urządzeniach ruchomych.

W fabryce jutra bardzo dynamiczne urządzenia komunikują się na stałe w czasie rzeczywistym. Szczególnie ważne jest szybkie oraz bezpieczne przesyłanie energii i danych. Igus oferuje kable Ethernet, znajdujące zastosowanie w przemysłowej sieci Ethernet, prowadnicach łańcuchowych, transmisji danych oraz na zewnątrz. Aby zapewnić wysokie bezpieczeństwo danych w szybkich łańcuchach energetycznych, kabel CAT7 CFBUS.052 ma plecione, parowane ekrany, oplot z cynowanych drutów miedzianych, z pokryciem ok. 90% powierzchni optycznej. Funkcjonowanie ma być bezpieczne nawet po milionach cykli zginania w łańcuchu energetycznym. Specjalna konstrukcja drabinowa/skręcona sprawia, że kabel jest odporny na zginanie.

Oplot wykonano z optymalizacją kąta oplotu, chroni on zarówno ekran ogólny przed złamaniami mechanicznymi, jak i kompatybilność elektromagnetyczną kabla – wyjaśnia Rainer Rössel, kierownik działu Chainflex Lines w firmie Igus w Niemczech – Pary ekranowane są splecione ze zoptymalizowaną długością skręcania, dzięki czemu z jednej strony spełniają wysokie wymagania mechaniczne, z drugiej również wymagania elektryczne w odniesieniu do transmisji danych.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz w czasopiśmie "elektrotechnik Automatyk" nr 3-4.2018Udostępnij:

Drukuj
Ines Stotz
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również