Chiny uruchamiają pierwszy na świecie reaktor jądrowy IV generacji

Chiny uruchamiają pierwszy reaktor jądrowy IV generacji Uniwersytet Tsinghua

Chiny twierdzą, że uruchomiły pierwszy na świecie komercyjny reaktor jądrowy IV generacji. W tym miesiącu uruchomiono wysokotemperaturowy, chłodzony gazem (HTGR) reaktor żwirowy Shidao Bay Nuclear Power Plant HTR-PM w Shidao Bay w prowincji Shandong.

Reaktory IV generacji to najnowsze, długo oczekiwane elektrownie jądrowe, które mają być tańsze, bezpieczniejsze i bardziej wydajne niż obecne reaktory. Reaktory te nazywane są IV generacją, ponieważ I generacja była pierwszymi reaktorami eksperymentalnymi, II generacja była pierwszymi reaktorami komercyjnymi, III generacja była ulepszonymi wersjami II generacji, a IV generacja to przyszłe reaktory wykorzystujące nowe technologie, paliwa i podstawowe projekty.

Chociaż chiński reaktor HTR-PM został otwarty dla komercyjnej działalności 6 grudnia 2023 r., reaktory IV generacji są opracowywane od dziesięcioleci, a niektóre technologie sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Ten długi czas od pomysłu do komercyjnej usługi wynika z wielu czynników, z których nie najmniej ważnym jest integracja wielu nowych technologii w jednym pakiecie wraz z doświadczeniem prawie 80 lat eksploatacji reaktora.

Schemat reaktora HTR-PM

HTR-PM jest jednym z trzech reaktorów w Shidao Bay, pozostałe dwa to reaktory CAP1400 III generacji oparte na konstrukcji Westinghouse. Sam reaktor HTR-PM składa się z dwóch reaktorów ze złożem żwirowym podłączonych do turbiny parowej o mocy 210 MWe i dmuchawy helowej do chłodzenia. Każdy moduł jest zbiornikiem ciśnieniowym z mechanizmem na górze do wkładania kulek paliwa i dwoma kolejnymi na dole do usuwania zużytych lub uszkodzonych kulek. Kamyki wykonane są z uranu i węgla zamkniętych w ceramicznej powłoce.

Podczas pracy, HTR-PM generuje moc 2 x 250 MWth, a wylot pary osiąga temperaturę 500 °C. Ponieważ jest to konstrukcja IV generacji, zawiera szereg innowacji w zakresie bezpieczeństwa, w tym pasywne chłodzenie, paliwo, które może wytrzymać szacowane temperatury, samoregulację reakcji rozszczepienia oraz zdolność do przetrwania sytuacji awaryjnej bez potrzeby pomocy z zewnątrz. Ze względu na chłodzenie helem, nie trzeba go umieszczać w pobliżu wybrzeży, rzek lub dużych zbiorników wodnych.

Zbudowany przez Uniwersytet Tsinghua, China Huaneng Group i China National Nuclear Company, HTR-PM ma dostarczać parę i energię elektryczną dla przemysłu petrochemicznego i działać jako model dla przyszłych reaktorów, które zastąpią elektrownie węglowe w chińskim wnętrzu w nadchodzących dziesięcioleciach.

Źródło: Uniwersytet Tsinghua

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę