Czworonożny robot Unitree B2

Czworonożny robot Unitree B2 robot czworonożny

Podczas gdy Boston Dynamics jest pionierem w dziedzinie czworonożnych "psów-robotów", chińska firma Unitree z powodzeniem kontynuuje ten trend. Najnowszy robot przemysłowy (Unietree B2) oferuje kilka znaczących ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika.

Podobnie jak poprzedni model B1, B2 został zaprojektowany głównie pod kątem takich zastosowań, jak automatyka przemysłowa, inspekcja, ratownictwo i patrolowanie bezpieczeństwa, a także edukacja i badania w zakresie robotyki.

Robot wykorzystuje połączenie dwóch kamer optycznych HD, dwóch kamer wykrywających głębię i modułu LiDAR do wykrywania otoczenia, które umożliwiają mu autonomiczne poruszanie się także po trudnym, nierównym terenie.

Niemniej jednak, przy prędkości 6 metrów na sekundę B2 jest znacznie szybszy niż B1. W rzeczywistości Unitree twierdzi, że jest to "najszybszy znany czworonożny robot klasy przemysłowej na rynku". Robot może również przeskakiwać w poziomie na odległość 1,6 m i pokonywać przeszkody o wysokości do 40 cm.

Dodatkowo, podczas gdy B1 może przenosić ładunek o ciężarze do 20 kg podczas chodzenia, B2 może poradzić sobie z 40 kg – a ponadto, gdy stoi nieruchomo, jest w stanie utrzymać do 120 kg.

Co więcej, podczas gdy B1 może chodzić bez ładunku przez około dwie godziny, B2 może poruszać się przez pięć godzin na jednym ładowaniu wymiennej baterii litowej 45 Ah / 2250 Wh. Nawet w przypadku noszenia ładunku o wadze 20 kg, bateria powinna wystarczyć na ponad cztery godziny chodzenia.

Kolejnym ulepszeniem są siłowniki przegubów nóg B2, które zapewniają o 170% większy moment obrotowy (360 Nm) niż te w modelu B1. Unitree twierdzi, że to ulepszenie zapewnia robotowi większą elastyczność i stabilność podczas operacji przemysłowych.

Źródło: Unitree Robotics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę