Czy transformacja cyfrowa stała się faktem?

tranformacja cyfrowa © pixabay-geralt

Udostępnij:

Cyfryzacja w obszarze systemów ERP ma stać się czynnikiem, który na nowo zdefiniuje ten rodzaj oprogramowania. W kontekście transformacji cyfrowej konieczne jest opisanie funkcji systemu ERP w przedsiębiorstwie z zastosowaniem nowych parametrów, decydujących o jego wartości i dostosowaniu do wymogów rynku. 

ERP w przeszłości był systemem znanym i wykorzystywanym zaledwie przez kilkanaście procent pracowników biurowych. W erze cyfryzacji ma stać się platformą powszechną w użyciu i wykorzystywaną przez zdecydowaną większość pracowników. Dane dostarczane do systemu to już nie tylko informacje wprowadzane przez ludzi, to także bogactwo sygnałów przekazywanych przez czujniki oraz same urządzenia w ekosystemie internetu rzeczy. Poszczególni dostawcy w różny sposób rozumieją chmurę. Zdaniem ekspertów Infor chmura i dostępność danych z każdego miejsca i każdego urządzenia jest obecnie funkcjonalnością wymaganą, zapewniającą stały dostęp do danych i nadzór nad procesami przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie inwestycje Infor w chmurę to około 4 mld USD.


Firmy coraz częściej przewidują i wyprzedzają bieg zdarzeń, zamiast biernie czekać na ich rozwój. Niebagatelną rolę odgrywa w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, na które w pierwszej kolejności stawia Infor rozbudowując funkcjonalność swoich systemów zaadaptowanych do nowej, cyfrowej rzeczywistości. Rozwiązania te pozwalają m.in. w lepszy sposób sterować produkcją, a także efektywniej zarządzać zasobami magazynowymi i procesami logistycznymi, przewidywać zachowania rynku i szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie konsumentów. Oczekiwania klientów w zakresie możliwości dostosowania różnego rodzaju towarów do własnych potrzeb istotnie wpływają na procesy biznesowe przedsiębiorstw produkcyjnych. Przejście od masowej produkcji do masowej personalizacji wymaga wdrożenia rozbudowanych rozwiązań systemowych i dynamicznych zestawień materiałowych, które często nie występują w tradycyjnych systemach ERP. Cyfrowa transformacja przynosi znaczące korzyści każdej firmie - przyspiesza proces decyzyjny, zwiększa wydajność i przewagę konkurencyjną, pozwala uzyskać szybkość działania i efektywność.

Otwierający warszawską konferencję Phil Lewis, VP Global Solution Consulting w Infor przekonywał, że - Oprogramowanie dla przedsiębiorstw musi być dostosowane do potrzeb branży, musi uwzględniać jego specyfikę. Takie podejście od lat jest dewizą Infor. Wszystkie elementy wiążące się z transformacją cyfrową również powinny być dostosowane do potrzeb branży, w której działa przedsiębiorstwo. Dotyczy to także takich obszarów jak analiza danych, czy sztuczna inteligencja. Według Phila Lewisa - Inicjatywy z zakresu cyfrowej transformacji są realne tylko w przypadku przedsiębiorstw posiadających pełną kontrolę nad przebiegiem procesów biznesowych. Zapewnienie takiej kontroli i przejrzystego wglądu w faktyczny sposób działania organizacji nawet na poziomie pojedynczej iteracji konkretnego procesu jest zadaniem systemu ERP.


TOP w kategorii
Podczas konferencji omówiono także wyzwania, jakie mają wpływ na digitalizację przedsiębiorstwa. Według Mariusza Siwka, Infor channel director central and eastern Europe – Najważniejszym czynnikiem w procesie wyboru modelu biznesowego cyfryzacji jest określenie celów biznesowych i długoterminowego planu. Termin „cyfrowa transformacja” jest często nadużywany. Wszystkie zmiany cyfrowe powinny mieć swoje racjonalne uzasadnienie w celu poprawy wyników i osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji. W przypadku chmury trzeba wziąć pod uwagę na przykład elastyczność i dostępność mocy obliczeniowej. Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie kadry, posiadającej umiejętności cyfrowe. Wreszcie, aby odnieść sukces w obszarze rozwiązań cyfrowych konieczne jest posiadanie systemu ERP, które będzie odpowiednio przygotowane na wyzwania związane z cyfryzacją, łącząc elastyczność chmury z możliwościami wdrożenia zaawansowanej analityki biznesowej. Osiągnięcie przewagi wymaga rozumienia transformacji cyfrowej jako zmiany strategicznej.

Źródło: Infor

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również