Czy transformacja cyfrowa stała się faktem?

tranformacja cyfrowa © pixabay-geralt

Udostępnij:

Cyfryzacja w obszarze systemów ERP ma stać się czynnikiem, który na nowo zdefiniuje ten rodzaj oprogramowania. W kontekście transformacji cyfrowej konieczne jest opisanie funkcji systemu ERP w przedsiębiorstwie z zastosowaniem nowych parametrów, decydujących o jego wartości i dostosowaniu do wymogów rynku. 

ERP w przeszłości był systemem znanym i wykorzystywanym zaledwie przez kilkanaście procent pracowników biurowych. W erze cyfryzacji ma stać się platformą powszechną w użyciu i wykorzystywaną przez zdecydowaną większość pracowników. Dane dostarczane do systemu to już nie tylko informacje wprowadzane przez ludzi, to także bogactwo sygnałów przekazywanych przez czujniki oraz same urządzenia w ekosystemie internetu rzeczy. Poszczególni dostawcy w różny sposób rozumieją chmurę. Zdaniem ekspertów Infor chmura i dostępność danych z każdego miejsca i każdego urządzenia jest obecnie funkcjonalnością wymaganą, zapewniającą stały dostęp do danych i nadzór nad procesami przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie inwestycje Infor w chmurę to około 4 mld USD.Firmy coraz częściej przewidują i wyprzedzają bieg zdarzeń, zamiast biernie czekać na ich rozwój. Niebagatelną rolę odgrywa w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, na które w pierwszej kolejności stawia Infor rozbudowując funkcjonalność swoich systemów zaadaptowanych do nowej, cyfrowej rzeczywistości. Rozwiązania te pozwalają m.in. w lepszy sposób sterować produkcją, a także efektywniej zarządzać zasobami magazynowymi i procesami logistycznymi, przewidywać zachowania rynku i szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie konsumentów. Oczekiwania klientów w zakresie możliwości dostosowania różnego rodzaju towarów do własnych potrzeb istotnie wpływają na procesy biznesowe przedsiębiorstw produkcyjnych. Przejście od masowej produkcji do masowej personalizacji wymaga wdrożenia rozbudowanych rozwiązań systemowych i dynamicznych zestawień materiałowych, które często nie występują w tradycyjnych systemach ERP. Cyfrowa transformacja przynosi znaczące korzyści każdej firmie - przyspiesza proces decyzyjny, zwiększa wydajność i przewagę konkurencyjną, pozwala uzyskać szybkość działania i efektywność.

Otwierający warszawską konferencję Phil Lewis, VP Global Solution Consulting w Infor przekonywał, że - Oprogramowanie dla przedsiębiorstw musi być dostosowane do potrzeb branży, musi uwzględniać jego specyfikę. Takie podejście od lat jest dewizą Infor. Wszystkie elementy wiążące się z transformacją cyfrową również powinny być dostosowane do potrzeb branży, w której działa przedsiębiorstwo. Dotyczy to także takich obszarów jak analiza danych, czy sztuczna inteligencja. Według Phila Lewisa - Inicjatywy z zakresu cyfrowej transformacji są realne tylko w przypadku przedsiębiorstw posiadających pełną kontrolę nad przebiegiem procesów biznesowych. Zapewnienie takiej kontroli i przejrzystego wglądu w faktyczny sposób działania organizacji nawet na poziomie pojedynczej iteracji konkretnego procesu jest zadaniem systemu ERP.

Podczas konferencji omówiono także wyzwania, jakie mają wpływ na digitalizację przedsiębiorstwa. Według Mariusza Siwka, Infor channel director central and eastern Europe – Najważniejszym czynnikiem w procesie wyboru modelu biznesowego cyfryzacji jest określenie celów biznesowych i długoterminowego planu. Termin „cyfrowa transformacja” jest często nadużywany. Wszystkie zmiany cyfrowe powinny mieć swoje racjonalne uzasadnienie w celu poprawy wyników i osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji. W przypadku chmury trzeba wziąć pod uwagę na przykład elastyczność i dostępność mocy obliczeniowej. Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie kadry, posiadającej umiejętności cyfrowe. Wreszcie, aby odnieść sukces w obszarze rozwiązań cyfrowych konieczne jest posiadanie systemu ERP, które będzie odpowiednio przygotowane na wyzwania związane z cyfryzacją, łącząc elastyczność chmury z możliwościami wdrożenia zaawansowanej analityki biznesowej. Osiągnięcie przewagi wymaga rozumienia transformacji cyfrowej jako zmiany strategicznej.Źródło: Infor

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również