Druty lodowe mogą stać się rzeczywistością

Pixabay

Na poziomie morza woda zamarza w temperaturze 0 stop. C i gotuje się w temperaturze 100 stop. C. Ale wygląda na to, że temperatura nie jest jedyną zmienną, która może drastycznie zmienić stan wody. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że woda w nanorurkach może zamarznąć w stanie stałym po podgrzaniu do temperatury przekraczającej jej naturalny punkt wrzenia.

Za pomocą techniki zwanej spektroskopią oscylacyjną naukowcy byli w stanie śledzić ruch wody wewnątrz nanorurki i określić, czy jest ona w fazie ciekłej, stałej, czy gazowej. Według Michaela Strano - profesora Carbon P. Dubbs z inżynierii chemicznej na MIT - chociaż w pełni oczekiwali, że woda zmieni fazę, wyniki tego konkretnego eksperymentu były kompletnym zaskoczeniem.

Zamiast wrzenia, woda zestaliła się w temperaturze co najmniej 105 stop. C. Niewielkie różnice w wielkości nanorurek również spowodowały bardzo różne wyniki. Ponadto uważano, że nanorurki węglowe są hydrofobowe, co oznacza, że ​​wprowadzenie cząsteczek wody byłoby bardzo trudne. Jednak test pokazuje, że woda może dostać się do maleńkiej przestrzeni, co jest kolejnym aspektem eksperymentu, który nie został jeszcze wyjaśniony. 

Chociaż widoczne było zestalanie się wody, nie musi to oznaczać, że zamieniło się w lód. Naukowcy muszą jeszcze sprawdzić, czy zestalony stan wody rzeczywiście zawiera typowe krystaliczne właściwości lodu.

Niemniej jednak naukowcy z MIT wiele sobie obiecują po tym odkryciu. Jednym ze szczególnych zastosowań jest tworzenie "drutów lodowych", które pozostają stabilne nawet w temperaturze pokojowej. Istnienie takiego drutu pozwoliłoby mu zachować unikalne właściwości elektryczne i cieplne lodu, pozwalając na lepszą przewodność protonów. 

- To daje nam bardzo stabilne przewody wodne w temperaturze pokojowej - mówi Strano.

Biorąc pod uwagę precyzję technologii wykorzystywanej do śledzenia i monitorowania wody w nanorurkach, może być teraz możliwe zastosowanie tej samej techniki do innych pierwiastków chemicznych, aby zbadać, jak zareaguje.


Źródło: MIT

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę