Energa inwestuje w kolejną farmę fotowoltaiczną

Energa inwestuje w kolejną farmę fotowoltaiczną Canva

Energa Green Development, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, wybiera wykonawcę farmy fotowoltaicznej PV Żuki o mocy zainstalowanej ok. 2,4 MW. Planowana elektrownia będzie piątym źródłem odnawialnym Energi zlokalizowanym w powiecie tureckim. Według szacunków PV Żuki w ciągu roku będzie mogła wyprodukować tyle energii, ile wymagałoby zasilenie ponad tysiąca gospodarstw domowych.

Nowa farma fotowoltaiczna będzie zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Punktu Zasilania Żuki, do którego wyprowadzana jest lub będzie moc z pozostałych przedsięwzięć Energi, czyli 31 megawatowej farmy wiatrowej Przykona oraz zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 90 MW.

Synergia kluczem do sukcesu 

– W miarę pojawiania się nowych możliwości przyłączeniowych chcemy w jak największym stopniu wykorzystać synergię, jaka kryje się w realizacji różnych źródeł OZE skoncentrowanych w niewielkiej odległości od siebie. To pozwala w odpowiedni sposób kształtować nakłady inwestycyjne, ponieważ w tym samym czasie będziemy realizować budowę farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy ok. 65 MW oraz PV Żuki o mocy ok. 2,4 MW. Lokalizacja źródeł odnawialnych na jednym obszarze pozwala również na optymalizację kosztów operacyjnych, a także skraca czas potrzebny na interwencję służb serwisowych w razie wystąpienia awarii podkreśla Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energi Green Development.

Farma PV Żuki zajmie obszar o powierzchni nieco ponad 3 ha. Składać się będzie z ok. 3,6 tys. paneli fotowoltaicznych oraz 8 inwerterów (falowników). Inwestor zakłada rozpoczęcie prac budowlanych i uruchomienie nowej farmy fotowoltaicznej jeszcze w 2023 r. Według szacunków PV Żuki w ciągu roku będzie mogło wyprodukować tyle energii, ile wymagałoby zasilenie ponad tysiąca gospodarstw domowych.

PV Żuki będzie piątym źródłem odnawialnym Energi zlokalizowanym w powiecie tureckim. W lipcu 2020 r. uruchomiono tam farmę wiatrową FW Przykona o mocy zainstalowanej 31 MW. W tym roku w jej bezpośrednim sąsiedztwie pracę z pełną mocą rozpocznie farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy ok. 25 MW, jak również mała instalacja PV Przykona o mocy do 1 MW.

Kolejne inwestycje

Jeszcze w tym roku planowane jest też rozpoczęcie budowy pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej PV Mitra o mocy zainstalowanej ok. 65 MW.

Szacuje się, że łącznie te pięć aktywów (FW Przykona, PV Gryf, PV Przykona, PV Mitra i PV Żuki) wygeneruje dość energii elektrycznej, aby zasilić ok. 70 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz tego w Grupie Energa w najbliższym czasie z pełną mocą uruchomiona zostanie farma PV Wielbark o mocy 62 MW, wybudowana w woj. warmińsko-mazurskim. W fazie rozruchowej lub na etapie finalizacji inwestycji są też cztery małe instalacje fotowoltaiczne o mocy do 1 MW zlokalizowane w woj. warmińsko-mazurskim (dwa aktywa w Samolubiu, jedno w Pierzchałach) oraz kujawsko-pomorskim (Czernikowo).

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę