Gigantyczna morska turbina wiatrowa o mocy 22 MW

Gigantyczna morska turbina wiatrowa o mocy 22 MW MingYang

Skala osiągnięć inżynierii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej staje się niemal komiczna z prostego powodu: ilość energii, jaką można uzyskać z turbiny, zależy głównie od obszaru pracy łopat turbiny. Im większy jest ten obszar, tym więcej energii można pozyskać.

Ujmijmy to w ten sposób: jeśli turbina ma średnicę 20 m i dodamy do tej średnicy jeszcze jeden metr, zyskamy ok. 34 m2 dodatkowej powierzchni pracy łopat. Ale jeśli turbina zaczyna się od średnicy 50 m, dodanie jednego dodatkowego metra średnicy daje już ok. 79 dodatkowych metrów kwadratowych powierzchni.

Co więcej, te ogromne morskie turbiny są niezwykle drogie w instalacji, a ekonomia rozmieszczenia i podłączenia do sieci zwykle działa na korzyść mniejszej liczby większych turbin niż większej liczby mniejszych.

Turbina H260-18MW, budowana obecnie przez firmę CSSC, wykorzystuje łopaty o długości 128 m, średnicy 260 m oraz powierzchni ich pracy 53 000 m2. To obszar równy 42,4 basenów olimpijskich – pomijając niewielki obszar pozostawiony niezagospodarowany przez jego centrum. 

Gigantyczna morska turbina wiatrowa o mocy 22 MW zdjęcie w treści artykułu

Odporna na tajfuny turbina MYSE 18.X-28X firmy MingYang będzie miała 140-metrowe łopaty o powierzchni 66 052 m2 (52,8 basenów olimpijskich).

Nowa turbina, którą MingYang zaplanował na 2025 rok, według Bloomberga będzie miała moc szczytową 22 MW i średnicę wirnika ponad 310 m, co odpowiada powierzchni pracy co najmniej 75 477 m2 (60 basenów olimpijskich).

Dodajmy do tego niewielki prześwit, aby zapewnić, że czubki kręcących się łopat pozostaną ponad wodą, a prawdopodobnie otrzymamy coś wyższego niż nowojorska wieża Chryslera o wysokości 319 m i 77 piętrach lub wieża Eiffla w Paryżu o wysokości 324 m. Rzeczywiście, będą to jedne z największych ruchomych budowli, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Źródło: Bloomberg

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę