Grupa Energa wzmacnia polskie środowisko

Grupa Energa, dwutlenek węgla, emisja CO2, ekologia

Grupa Energa wzięła udział w aukcji Jednostek Dwutlenku Węgla. Wydarzenie jest częścią tzw. Leśnych Gospodarstw Węglowych i pozwala dużym podmiotom gospodarczym zaangażować się w obniżanie emisji CO2.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z redukcją emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaproponowała innowacyjny projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych. Jak wskazały przeprowadzone na potrzeby tego przedsięwzięcia badania, 12 tys. ha polskich lasów wchodzących w skład gospodarstw węglowych w ciągu 30 lat przyczyni się do redukcji emisji CO₂ o 1 mln ton. Na terenach objętych projektem leśnicy m.in. zwiększają udział odnowień naturalnych, zapobiegają nadmiernemu uszkadzaniu powierzchni gleby i wprowadzają gatunki szybkorosnące.

Lasy Państwowe dają też szansę innym dużym podmiotom gospodarczym na włączenie się w Leśne Gospodarstwa Węglowe w ramach ich poszczególnych strategii społecznej odpowiedzialności biznesu. Służą temu akcje Jednostek Dwutlenku Węgla, z których zyski przeznaczane są na konkretne działania realizowane przez leśników na terenie objętych programem lasów. Każdy z uczestników aukcji wskazuje konkretne przedsięwzięcie, na które przeznaczone mają być środki. Grupa Energa, od dawna zaangażowana w akcje na rzecz ochrony populacji bocianów w Polsce, wskazała, że zysk z certyfikatów, jakie kupiła w ramach akcji, przeznaczony ma być na projekt edukacyjno-promocyjny „Bociany Czarny Online”.

Grupa Energa szczyci się tym, że jest najbardziej „zieloną” z kluczowych polskich grup energetycznych. Świadczy o tym przede wszystkim nasz miks wytwórczy. W I półroczu 2019 r. już przeszło 40% wytworzonej przez nas energii pochodziło z odnawialnych źródeł. Nie ograniczamy się jednak w naszych działaniach na rzecz polskiego środowiska, dlatego już po raz drugi bez wahania przystąpiliśmy do aukcji Jednostek Dwutlenku Węgla, tym samym wspierając Lasy Państwowe i ich śmiały projekt, pionierski nie tylko w skali Europy, ale i całego świata. Nikt jeszcze nie zdecydował się bowiem na to, aby systemowo wykorzystywać naturalne zasoby leśne swojego kraju do redukcji emisji CO₂ – podkreśla Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa. Certyfikaty potwierdzające nabycie Jednostek Dwutlenku Węgla odbyło się 9 października br. podczas uroczystego otwarcia Targów POL-ECO SYSTEM w Poznaniu. W ceremonii udział wzięli: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oraz Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Źródło: Grupa Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę