Hyundai prezentuje egzoszkielet, który zakłada się jak plecak. Pomoże głównie mechanikom samochodowym

hyundai VEX egzoszkielet © Hyundai

Udostępnij:

Maszyny przemysłowe już od dawna wspomagają i wyręczają człowieka od ciężkiej pracy, jednak są czynności, których nawet najbardziej zaawansowane fabryki nie są w stanie wykonać za człowieka. Hyundai zaprezentował dzisiaj specjalny egzoszkielet, który może okazać się zbawieniem dla wszystkich tych, którzy ciężko pracują fizycznie. 

Vest EXoskeleton (VEX) to robot, którego zakłada się jak plecak i jest dedykowany wszystkim, którzy spędzają wiele czasu, wykonując pracę nad swoją głową. Urządzenie docenią więc przede wszystkim mechanicy samochodowi, którzy spędzają godziny na montowaniu wydechu czy układu hamulcowego. VEX ma za zadanie redukować obciążenie karku i pleców, a do tego zwiększać możliwe obciążenie, mobilność oraz zdolność adaptacji do niewygodnego ułożenia ciała.Waga urządzenia może być nawet do 42% mniejsza względem zeszłorocznych prototypów zaprezentowanych przez południowokoreańskiego producenta i osiągać zaledwie 2.5 kg. Udało się to osiągnąć przez zastąpienie baterii specjalnym systemem sprężynowym, który oferuje sześciostopniową siłę asysty przy zachowaniu pełnego zasięgu ruchu.

Testy zdaniem producenta przebiegły pomyślnie i znacznie zwiększyły produktywność pracowników linii produkcyjnych. Czy VEX tak rzeczywiście działa, będzie można się przekonać już pod koniec tego roku, kiedy zostanie on wypuszczony na rynek. Koszt jednego egzemplarza takiego "ubieralnego" robota ma oscylować wokół 5000 dolarów.Źródło: Hyundai

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również