Internet może przyśpieszyć nawet 100 razy

pixabay.com

Dzięki wykorzystaniu skręconych wiązek światła, które szybciej przenoszą i przetwarzają więcej danych Internet może znacznie przyspieszyć. Naukowcy z Uniwersytetu RMIT z Austalii taki efekt osiągnęli dzięki opracowaniu pierwszego na świecie urządzenia nanofotonicznego.

Dr Haoran Ren, współtworzący projekt, powiedział, że małe nanofotoniczne urządzenie, które zbudowali do odczytu skręconego światła, to brakujący klucz wymagany do odblokowania ultraszybkiej komunikacji.

- Dzisiejsza komunikacja optyczna zmierza w stronę" kryzysu wydajności ", ponieważ nie nadąża ona za stale rosnącymi wymaganiami Big Data. Udało nam się dokładnie przekazać dane za pośrednictwem światła o najwyższej przepustowości w sposób, który pozwoli nam znacznie zwiększyć przepustowość - powiedział Ren.

Opracowywane nowe technologie szerokopasmowe wykorzystują oscylacje lub kształt fal świetlnych do kodowania danych, zwiększając szerokość pasma, wykorzystując również światło, którego nie widzimy. Ta najnowsza technologia, w czołówce komunikacji optycznej, przenosi dane na fale świetlne, które zostały skręcone w spiralę, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich pojemność. Jest to znane jako światło w stanie orbitalnego momentu pędu, czyli OAM.

W 2016 r. ta sama grupa z Laboratorium Sztucznej Inteligencji Nanomateriałów ( LAIN ) RMIT opublikowała artykuł badawczy w   czasopiśmie "Science", opisujący, w jaki sposób zdołali odkodować mały zakres tego skręconego światła na chipie nanofotonicznym. Ale technologia wykrywania szerokiego zakresu światła OAM dla komunikacji optycznej nie była jeszcze wtedy możliwa .

- Nasz miniaturowy wykrywacz nanoelektroniczny OAM został zaprojektowany, aby oddzielać różne stany świetlne OAM w ciągłej kolejności i dekodować informacje przenoszone przez skręcone światło. Aby to zrobić poprzednio, potrzebna byłaby maszyna wielkości stołu, która jest całkowicie niepraktyczna dla telekomunikacji. Nasz wynalazek lepiej spełnia tę funkcję i mieści się na końcu światłowodu – mówił Ren.

Profesor Min Gu, zastępca prorektora ds. innowacji w badaniach naukowych i przedsiębiorczości w RMIT, powiedział, że materiały użyte w urządzeniu są kompatybilne z materiałami na bazie krzemu używanymi w większości technologii, co ułatwia ich skalowanie do zastosowań przemysłowych.

Źródło: University RMIT

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę