Kamera dźwiękowa z funkcją lokalizacji wyładowań niezupełnych

Kamera dźwiękowa z funkcją lokalizacji wyładowań niezupełnyc Fluke

Firma Fluke poszerzyła linię urządzeń do obrazowania akustycznego. W ofercie pojawiła się kamera ii910, która posiada funkcję lokalizacji wycieków i wyładowań niezupełnych.

Nieszczelności w układach sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia mogą odpowiadać nawet za 30-40% marnowanej w zakładzie przemysłowym energii. Koncern Fluke wprowadza właśnie do sprzedaży na polskim rynku swój najnowszy produkt – innowacyjną przemysłową kamerę dźwiękową, przeznaczoną do szybkiego identyfikowania wycieków sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia. Sercem kamery ii910 jest autorska technologia SoundSight, umożliwiająca konwersję fal dźwiękowych na obraz w paśmie światła widzialnego. Dodatkową funkcją kamery ii910, w porównaniu z poprzednim modelem ii900, jest lokalizowanie wyładowań niezupełnych – dzięki temu nowa kamera będzie przydatnym narzędziem m.in. dla elektryków pracujących z instalacjami wysokiego napięcia.

Przyrządy do obrazowania akustycznego z serii ii900 pozwalają technikom wizualizować dźwięki podczas skanowania przewodów elastycznych, złączy i połączeń pod kątem występowania nieszczelności. Wbudowana matryca akustyczna, składająca się z bardzo małych mikrofonów o wysokiej czułości, generuje dźwięki o określonym zakresie poziomów decybeli na każdej częstotliwości. W oparciu o uzyskane wyniki algorytm przeprowadza obliczenia w celu utworzenia obrazu dźwiękowego (SoundMap), który jest nakładany na obraz w paśmie światła widzialnego. Obraz dźwiękowy SoundMap jest automatycznie dostosowywany w zależności od wybranego poziomu częstotliwości, dzięki czemu szum tła jest odfiltrowywany, co ułatwia wykrywanie wycieków sprężonego gazu.

Nowa kamera zapewnia większą czułość wykrywania mniejszych lub odleglejszych wycieków. Co jeszcze ważniejsze, posiada też zupełnie nowe funkcje – pozwala identyfikować wyładowania niezupełne w celu utrzymania sprawności wyposażenia wysokiego napięcia i zapobiegania zdarzeniom o katastrofalnych skutkach. 

Wyładowania niezupełne to bardzo poważna kwestia, którą powinno się szybko i łatwo monitorować. Niezależnie od tego, czy użytkownik sprawdza izolatory, transformatory, rozdzielnice, czy linie wysokiego napięcia, problem należy wykryć szybko i wcześnie. Wyładowanie niezupełne, któremu się nie zaradzi, może spowodować wyłączenia, pożary, wybuchy lub śmierć w wyniku wyładowań łukowych. Oprócz niebezpieczeństwa, jakie stanowi wyładowanie niezupełne dla życia ludzkiego i środowiska, istnieje znaczne ryzyko finansowe związane z przestojem. Każda godzina takiego przestoju spowodowana niesprawnymi urządzeniami może kosztować bardzo drogo – mówi Krzysztof Stoma, Field Marketing Manager, Fluke Europe.

Źródło: Fluke

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę