Korzyści z modernizacji oświetlenia w szkołach

technologia LED, Lena Lighting, koszty eksploatacji © Lena Lighting

Udostępnij:

Zmiana oświetlenia na wykonane w technologii LED może przynieść placówkom oświatowym wiele oszczędności. Co więcej, wymiana oświetlenia ma niebagatelny wpływ na zdrowie, komfort oraz efektywność uczenia się i pracy użytkowników. Odpowiednio dobrane natężenie, barwa i równomierność oświetlenia, niwelujące efekt olśnienia mają dobroczynny wpływ na wzrok i lepszą koncentrację uczniów oraz nauczycieli.

Przykładem, w którym decyzja o modernizacji została podjęta po analizie aspektów ekonomicznych i ergonomicznych jest „Dębinka” z Poznania (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Społeczne Gimnazjum). W szkole tej firma Lena Lighting wymieniła oprawy świetlówkowe na ledowe uzyskując w ten sposób ponad 50% oszczędności w zużyciu energii, dzięki czemu koszty eksploatacji obniżyły się również o ponad połowę. Okazuje się, że po uwzględnieniu wszystkich kosztów zakupu i instalacji, szacunkowo inwestycja zwróci się już w drugim roku użytkowania.- Ze względu na różną funkcjonalność pomieszczeń i różne ich wykończenie – modernizowaliśmy m.in. sale dydaktyczne, korytarze, sale gimnastyczne - dobrane oświetlenie musiało być zróżnicowane zarówno pod kątem parametrów technicznych jak i sposobu montażu. Zależało nam na kompleksowości obsługi – przygotowaniu projektu spełniającego normy oraz nasze oczekiwania i dostawie całości wymaganego oświetlenia. Inżynierowie z firmy wykonawczej przed przystąpieniem do modernizacji ocenili stan naszego oświetlenia, przygotowali projekt rozmieszczenia opraw oraz dostarczyli je zgodnie z terminem. Dzięki nowemu oświetleniu powierzchnia jest równomiernie oświetlona łagodnym światłem, nie powodującym efektu olśnienia. Nie mamy już problemów z kurzącymi się, mrugającymi i świecącymi różną barwą świetlówkami, wymagającymi ciągłych wymian. I co najważniejsze, znacznie zredukowaliśmy koszty eksploatacji - mówi Adam Grabus, dyrektor administracyjny szkoły.

Z wymiany oświetlenia zadowoleni są również rodzice, którzy często wspierają osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi w pozyskaniu decyzji i środków publicznych na modernizacje. Ich zaangażowanie często ma duży wpływ na rozpoczęcie działania.


Źródło: Lena Lighting

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również