Lewitująca deska surfingowa wygrywa PowerUp!

FLYO Boards

To właśnie w FLYO Boards jury polskiego finału konkursu PowerUp! 2019 dostrzegło największy potencjał rozwojowy i przyznało mu tytuł zwycięzcy, będący jednocześnie biletem na Wielki Finał. Już 21 maja w Krakowie, podczas konferencji Impact’19, zwycięski start-up zmierzy się z pozostałymi laureatami finałów krajowych i powalczy o główną nagrodę.

Wiktor Kitzman, CEO FLYO Boards, od wielu lat pasjonuje się windsurfingiem, co można było zaobserwować podczas jego występu na scenie, gdzie z zapałem opowiadał o swoim innowacyjnym produkcie – lewitującej desce surfingowej FLYO. Urządzenie wyposażone jest w napęd elektryczny, dzięki któremu może unosić się ok. metra nad powierzchnią wody, a także pilota, umożliwiającego zdalne sterowanie. Konstrukcja deski, a szczególnie wbudowane w nią autorskie skrzydło, sprawiają, że sprzęt nie tylko wygląda efektownie, ale także jest bezpieczny w użytkowaniu.

 - FLYO to zupełnie nowy środek transportu. Chcąc porównać nasz produkt do czegoś, co już znamy, możemy powiedzieć, że to rodzaj elektrycznej wodnej hulajnogi, która potrafi unosić się w powietrzu. Naszym marzeniem jest, żeby każdy człowiek mógł przemieszczać się z punktu A do B, zupełnie jak na Segwayu, jednak nie tylko po drogach, ale również po wodzie. Jesteśmy pewni, że konkurs PowerUp! umożliwia nam rozwinięcie skrzydeł! - mówi prezes Electric Foil Sp z. o o Wiktor Kitzman.

Drugie miejsce w konkursie przyznano Eco Bean, projektowi naukowców z Politechniki Warszawskiej. Opracowana przez nich unikatowa technologia wykorzystuje zużyte fusy po kawie i pozwala produkować z nich brykiety, stanowiące „zieloną” alternatywę dla tradycyjnych materiałów opałowych. Trzecią lokatę zajął start-up Hyper Poland z obszaru mobility, który zaprezentował platformę logistyczną składającą się z autonomicznych, w pełni elektrycznych pojazdów, opartych na ekologicznym systemie magnetycznym.

5 edycji, 24 kraje, niemal 900 uczestników

PowerUp! to największy konkurs dla start-upów z 24 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, organizowany przez InnoEnergy. Do tegorocznej, piątej już edycji zgłosiło się niemal 300 zespołów, prezentujących rozwiązania dla przemysłu z obszaru energii, mobilności, technologii czystego powietrza, ciepłownictwa, cleantech i szeroko rozumianych technologii smart. Już kolejny rok rekordzistą pod względem liczby zgłoszeń okazała się Polska, z której nadesłano 46 aplikacji.
Podczas regionalnej gali finałowej w Warszawie przed jury oraz publicznością swoje produkty i usługi zaprezentowało 10 najbardziej obiecujących polskich start-upów.

Świadomość biznesowa zespołu oraz potencjał rynkowy projektu przepisem na sukces

- Możliwość globalnego zastosowania innowacji oraz widoczna perspektywa jej rozwoju były głównymi kryteriami naszej oceny. Start-upy biorące udział w finale krajowym zaprezentowały różnorodne rozwiązania, jednak to w FLYO Boards dostrzegliśmy największy potencjał. Firmę czekają teraz przygotowania do Wielkiego Finału, gdzie będą reprezentować nasz kraj. A jest o co walczyć, ponieważ dostęp do wiedzy i sieci kontaktów InnoEnergy, które zainwestowało między innymi w Skeleton Technologies oraz Ferroamp Elektronik AB listowaną na Nasdaq Frist North, to niepowtarzalna szansa na globalną ekspansję biznesu – mówi przewodniczący jury, Sebastian Siuchta, Business Creation Officer w InnoEnergy Central and Eastern Europe.

Michał Maćkowiak, head of innovation w Rafako będącym już po raz kolejny Gold Partnerem konkursu, a także członek jury, dodaje - Tegoroczna edycja PowerUp!, co bardzo mnie cieszy, wyniosła poziom konkursu na kolejny, wyższy poziom. Cieszy przygotowanie i jakość projektów, wzrastająca z roku na rok, a Rafako, będąc sponsorem tego wydarzenia już trzeci rok z rzędu, może o tym najlepiej zaświadczyć. W tegorocznej edycji swoją ocenę skupiłem na trzech kryteriach: pierwszym jest zbieżność prezentowanych innowacji z rozwiązaniami poszukiwanymi przez RAFAKO. Drugim jest rynkowa wartość projektu i jego skalowalność. Trzecim kryterium natomiast jest sposób i forma prezentacji. Uważam, że zwycięzca tegorocznej edycji spełniał wyżej wymienione kryteria w największym stopniu i z ciekawością będę obserwował dalsze losy tego ambitnego zespołu.

W tym roku do grona supporting partners konkursu PowerUp! dołączyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedstawiciel instytucji, Maciej Martyniuk, dyrektor działu rozwoju innowacyjnych metod zarządzania programami w NCBR, zasilił skład jury. - Oferta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kierowana jest do przedsiębiorców różnej wielkości. W naszym portfolio nie brakuje więc programów kierowanych do zespołów, których pomysły są dopiero w fazie preseed lub seed, a także na etapie startupu – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wierzymy, że połączenie entuzjazmu ze znajomością nowych technologii, które wyróżnia młodych ludzi jest wartościowym źródłem innowacji - dodaje.

Obok Rafako w gronie Gold Partners znalazł się również DTEK, dla którego konkurs PowerUp! to szansa na odkrycie innowacyjnych produktów i usług. - Szukamy rozwiązań w zakresie produkcji gazu i węgla, wytwarzania ciepła, energii odnawialnej, budowy sieci, e-mobilności, efektywności energetycznej i obsługi klienta – wylicza Emanuele Volpe, DTEK Chief Innovation Officer. Prezentacjom uczestników przyglądali się także przedstawiciele mediów oraz inwestorzy. W roli keynote speakera wystąpił Greg Albrecht, doradca i inwestor związany z szeroko pojętym rynkiem biznesu i start-upów, który pierwsze nowe marki i produkty wprowadził na rynek w wieku 19 lat. 

Źródło: FLYO Boards

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę