Melfa Assista – nowy cobot Mitsubishi Electric

Mitsubishi Electric wprowadza na rynek nowy model robota współpracującego. Melfa Assista zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz trwałość w połączeniu z łatwością użytkowania i programowania.

Nowy cobot japońskiej marki spełnia wymagania różnych standardów przemysłowych oraz środowiskowych, np. może być wykorzystywany do pracy ze smarami z normą NSF H1, dzięki czemu nadaje się do w branży spożywczej. Melfa Assista może wykonywać zarówno bardziej skomplikowane, jak i precyzyjne zadania montażowe lub inne powtarzalne operacje na liniach produkcyjnych.

Konfiguracja Melfa Assista jest uproszczona dzięki funkcji bezpośredniego uczenia – operator trzyma ramię i przesuwa je do każdej wymaganej pozycj, która jest następnie zapisywana poprzez naciśnięcie przycisku na klawiaturze wbudowanej w ramię cobota. Proces ten oszczędza czas i jest intuicyjny dla operatorów. Ułatwieniem jest także intuicyjne oprogramowanie do bardziej złożonych operacji – RT Visualbox pozwala nauczyć cobota zarówno operacji przyciągania i upuszczania, jak i bardziej skomplikowanych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu można będzie zaoszczędzić na kosztach dodatkowego programowania, ponieważ operatorzy będą mogli zmieniać jego konfigurację nawet bez specjalistycznej wiedzy o robotach.

Melfa Assista – nowy cobot Mitsubishi Electric zdjęcie w treści artykułu

Melfa Assista wyróżnia się wysoką precyzją działania i powtarzalnością ruchów (dokładność do 0,03 mm), jego zasięg wynosi 910 mm, a udźwig 5 kg.

Kolejną zaletą nowego cobota jest możliwość przełączania go między trybem współpracy, w którym działa on blisko człowieka z mniejszymi prędkościami typowymi dla cobota, a trybem wyższej prędkości do stosowania w aplikacjach, gdzie ryzyko kolizji z człowiekiem jest ograniczone do minimum. Dzięki temu większa jest elastyczność zastosowań robota współpracującego Mitsubishi Electric i szybszy zwrot z inwestycji.

Melfa Assista spełnia wszystkie niezbędne standardy bezpieczeństwa (ISO 10218-1 oraz ISO/TS15066).

Źródło: Mitsubishi Electric

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę