Na AGH powstaje nowoczesne laboratorium zenon Energy Lab

podpisanie współpracy Copa-Data z AGH © Copa-Data

Udostępnij:

Laboratorium zenon Energy Lab jest owocem współpracy firmy Copa-Data z laboratorium Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Copa-Data Partner Community to program partnerski powołany w 2011 r. Obecnie należy do niego wiele znanych firm oraz prestiżowych uczelni wyższych z całego świata. Dzięki umowie podpisanej w 2018 r. przez prorektora ds. współpracy AGH prof. dr hab. inż. Jerzego Lisa z przedstawicielem Copa-Data Polska, Akademia Górniczo-Hutnicza dołączyła do grona członków tego programu. Jako jedna z najlepszych uczelni w całej Polsce, będąca jednocześnie nowoczesnym uniwersytetem technicznym, AGH oferuje coraz to nowsze kierunki kształcenia, zachowując przy tym niezbędne oraz klasyczne techniki, dzięki którym nauka i rozwój naszego kraju są na wysokim poziomie. Współpraca między Copa-Data a AGH zaowocowała przekazaniem nowoczesnego sprzętu komputerowego wraz z licencjami edukacyjnymi Platformy Programowej zenon Energy Edition na rzecz budowanego laboratorium badawczo-dydaktycznego zenon Energy Lab, zlokalizowanego w Centrum Energetyki AGH, oraz na użytek Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii. Dzięki temu zenon stanie się swego rodzaju dopełnieniem wiedzy i praktyki młodych inżynierów związanych m.in.: ze Smart Grid, digitalizacją czy Industry 4.0. 

To kolejny krok w partnerskiej współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. Po otrzymaniu propozycji stworzenia własnego Laboratorium Copa-Data na uczelni, nie zastanawialiśmy się długo i od razu po konsultacjach z prezesem Alexandrem Punzenbergerem przekazaliśmy twierdzącą odpowiedź. Następnym krokiem było wyposażenie laboratorium w jedne z najnowocześniejszych komputerów wraz z najnowszymi licencjami platformy systemowej zenon Energy Edition na potrzeby projektów badawczych oraz zajęć dydaktycznych – tłumaczy Tomasz Papaj, dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych w Copa-Data Polska.

Ciągły rozwój oraz poszerzanie horyzontów w cyfryzacji branży energetycznej

Współpraca firmy Copa-Data z Akademią Górniczo-Hutniczą może przynieść wiele innowacyjnych pomysłów, projektów realizujących koncepcję digitalizacji w energetyce oraz poszerzy horyzonty i da nowe możliwości nie tylko kadrze naukowej i studentom, ale również firmie Copa-Data. Istnieje możliwość wprowadzania coraz to nowszych rozwiązań technologicznych w przemyśle i energetyce, które są niezbędne do tworzenia nowej, lepszej, a na pewno nowocześniejszej rzeczywistości. 

Nowe budowane stanowiska dydaktyczne pozwolą studentom na dostęp do najnowszych technologii, do wiedzy, która będzie przydatna w nowoczesnych zakładach, przyszłych miejscach ich pracy – mówi dr hab. inż., prof. AGH Andrzej Bień. 

Tomasz Papaj dodaje: – Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii, dzięki której możemy bezpośrednio połączyć wiedzę ekspercką z zapotrzebowaniem przemysłu energetycznego z obopólną korzyścią. Studenci mają możliwość poznania i nauczenia się niezależnego systemu przemysłowego wdrażanego na całym świecie przez największe koncerny i wykorzystania go w takich aplikacjach jak m.in.: OZE (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii), automatyka podstacji, AKPiA, Centra Nadzoru, Dyspozytornie, Smart Grid, VPP, Smart City czy też klastry energii. Jesteśmy pewni, że dzięki tej współpracy powstanie wiele ciekawych projektów, które przyczynią się do rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce i poprawy klimatu.Niezwykła przyszłość zenon Energy Lab

Jako rodzinna firma nieustannie inwestująca w rozwój oprogramowania zenon oraz współpracę z jednostkami edukacyjnymi, Copa-Data wierzy, że dzięki partnerstwu z Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz oprogramowaniu zenon wielu młodych inżynierów, ale również pracowników, zdobędzie dużo nowych, a przy tym również praktycznych kompetencji, które będą miały wpływ na osobisty rozwój oraz przyczynią się do kreowania indywidualnej ścieżki zawodowej. zenon Energy Edition został stworzony, aby spełniać potrzeby klienta w zakresie automatyki, zarządzania dystrybucją czy też magazynowania energii. Wspiera wiele standardów i protokołów przemysłowych, takich jak m.in.: IEC 61850, IEC 61400-25, IEC 60870 i DNP3, IEC 62056-21, ICCP/ Tase.2, MS Azure. Oprócz tego zenon Energy Edition posiada wiele przydatnych funkcji i modułów, m.in. Command Sequencer, Automatic Line Coloring (ALC), Process Recorder, Load Flow Calculation, State Estimator czy integrację z GIS. Zysk z korzystania z oprogramowania zenon będą zatem posiadać nie tylko młodzi inżynierowie czy pracownicy – zyska również branża energetyczna, która będzie bogatsza o projekty oparte na technologii „smart”. 

Już teraz zgłaszane są pierwsze prace inżynieryjne i magisterskie z wykorzystaniem platformy programowej zenon Energy Edition. Planowana jest również budowa nowych stanowisk na potrzeby zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem oprogramowania zenon. Oprócz tego laboratorium badawczo-dydaktyczne zenon Energy Lab ma zostać w przyszłości połączone ze stanowiskiem badawczym budowanym w ramach projektu ERA-NET RELFlex (Renewable Energy and Load Flexibility in Small Industry). Projekt ten ma na celu opracowanie, testowanie i ocenianie nowych rozwiązań oraz zastosowanie procesów przemysłowych, które są tak bardzo istotne dla energetyki.

Źródło: Copa-Data

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również