Naukowcy testują możliwości akumulatorów litowych

Chińscy naukowcy testują możliwości akumulatorów litowych Canva

Obecne ogniwa są wystarczająco dobre w większości przypadków, gdy chcemy użyć ich do samochodów elektrycznych. Ale w innych obszarach – takich jak urządzenia mobilne o dużej mocy, a przede wszystkim samoloty elektryczne i eVTOL – producenci domagają się akumulatorów, które mogą pomieścić więcej energii przy znacznie mniejszej wadze.

Na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej ciekawych ogniw, na przykład „skondensowana bateria” CATL o pojemności 500 Wh/kg. Jeśli chodzi o ogniwa jednozadaniowe zaprojektowane wyłącznie w celu maksymalizacji określonej energii, wcześniej najwyższą odnotowaną wartością było ogniwo etui bez anody o mocy 575 Wh/kg. Zostało ono przetestowane przez profesora Uniwersytetu Dalhousie, Jeffa Dahna i jego zespół.

Tymczasem zespół z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk opracował ładowalne ogniwo o pojemności 10 Ah, wykorzystujące ultracienką anodę litowo-metalową oraz bogatą w lit katodę na bazie tlenku manganu. Rozszerzył zakres napięć ładowania/rozładowania i zbadał stabilność strukturalną katody, a także wpływ modyfikacji powierzchni anody litowej. Akumulator uzyskał w teście 711,3 Wh/kg, a ponadto oferował wyjątkową objętościową gęstość energii na poziomie 1653,65 Wh/litr.

Oczywiście jest to tylko komórka laboratoryjna klasy badawczej, daleka od komercjalizacji. Zbudowanie prototypu wymagało zastosowania zaawansowanych technologii procesowych. Zespół skupił się na ekstremalnej gęstości. Nie podano jednak m.in. tego, jaka jest żywotność rozwiązania, jak działa ono w różnych temperaturach ani czy ma tendencję do zapłonu w razie niepowodzenia eksperymentu.

Co więcej, naukowcy twierdzą, że ich rozwiązanie można jeszcze ulepszyć, nawet w zakresie wskaźników gęstości. Jeśli im się to uda, pobiją rekord, który sami ustanowili.

Źródło: Chińska Akademia Nauk

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę