Niemcy zwycięzcami konkursu ERC 2020

Niemcy zwycięzcami konkursu ERC 2020 ERC

Zwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG z Niemiec. W tegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata.

Szósta edycja zawodów ERC odbyła się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Uczestnicy łącząc się ze swoich krajów zdalnie sterowali robotem poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach. Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.

Z roku na rok obserwujemy wśród zawodników coraz bardziej wyrównany poziom, co ma odzwierciedlenie w niewielkich różnicach w ostatecznej punktacji. Cieszy nas, że drużyny z takim entuzjazmem podeszły do nowej formuły zawodów prezentując w swoich przygotowaniach skrupulatność i profesjonalizm. Widać to najlepiej na przykładzie tegorocznego zwycięzcy, który już na etapie tworzenia dokumentacji wykazał się dogłębną analizą oraz interdyscyplinarnym podejściem do projektu, za co otrzymał od nas nagrodę Best Design Award – powiedział po zakończeniu zawodów Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów.

Konkurs łazików marsjańskich ERC 2020

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Za najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim w ramach konkurencji Navigation & Science Task wyróżniona została RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, zeszłoroczny brązowy medalista ERC. Najdokładniejszą mapę geologiczną MarsYardu przygotowali reprezentanci Kolumbii, a za najlepszy naukowy plan misji nagrodzono zespół DJS Antariksh z Indii.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020:

KATEGORIAZWYCIĘZCAPAŃSTWO
I miejsce ERC 2020ERIGNiemcy
II miejsce ERC 2020RoverOvaCzechy
III miejsce ERC 2020 (ex aequo)DJS Antariksh
Robocol
Indie
Kolumbia
Nagroda Best Design Award: Best DesignAGH Space SystemsPolska
Nagroda Best Design Award: Best DocsSTAR DresdeNiemcy
Nagroda Best Design Award: Best Science DesignERIGNiemcy
Wyróżnienie Best Autonomy NavigationRoverOvaCzechy
Wyróżnienie Best ScientistsMETU RoverTurcja
Wyróżnienie Best Science PlanningDJS AntarikshIndie
Wyróżnienie Best Planetary MapRobocolKolumbia
Wyróżnienie Best AnalysisRoverOvaCzechy
Wyróżnienie Best DexterityRoboClydeWielka Brytania
Wyróżnienie Best PresentationAGH Space SystemsPolska
Nagroda specjalna MathworksSKA RoboticsPolska

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge oparty na symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC.

ERC 2020 to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który odbywa się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Na tegoroczną edycję oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych złożyły się również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych przeznaczona dla szerokiej publiczności, konferencja mentoringowo-biznesowa obejmująca sześć paneli dyskusyjnych na temat trendów w sektorze kosmicznym i robotycznym oraz e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge.

Źródło: ERC

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę