Niemcy zwycięzcami konkursu ERC 2020

łazik marsjański © ERC

Udostępnij:

Zwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG z Niemiec. W tegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata.

Szósta edycja zawodów ERC odbyła się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Uczestnicy łącząc się ze swoich krajów zdalnie sterowali robotem poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach. Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.Z roku na rok obserwujemy wśród zawodników coraz bardziej wyrównany poziom, co ma odzwierciedlenie w niewielkich różnicach w ostatecznej punktacji. Cieszy nas, że drużyny z takim entuzjazmem podeszły do nowej formuły zawodów prezentując w swoich przygotowaniach skrupulatność i profesjonalizm. Widać to najlepiej na przykładzie tegorocznego zwycięzcy, który już na etapie tworzenia dokumentacji wykazał się dogłębną analizą oraz interdyscyplinarnym podejściem do projektu, za co otrzymał od nas nagrodę Best Design Award – powiedział po zakończeniu zawodów Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów.

Konkurs łazików marsjańskich ERC 2020

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Za najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim w ramach konkurencji Navigation & Science Task wyróżniona została RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, zeszłoroczny brązowy medalista ERC. Najdokładniejszą mapę geologiczną MarsYardu przygotowali reprezentanci Kolumbii, a za najlepszy naukowy plan misji nagrodzono zespół DJS Antariksh z Indii.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020:

KATEGORIA ZWYCIĘZCA PAŃSTWO
I miejsce ERC 2020 ERIG Niemcy
II miejsce ERC 2020 RoverOva Czechy
III miejsce ERC 2020 (ex aequo) DJS Antariksh
Robocol
Indie
Kolumbia
Nagroda Best Design Award: Best Design AGH Space Systems Polska
Nagroda Best Design Award: Best Docs STAR Dresde Niemcy
Nagroda Best Design Award: Best Science Design ERIG Niemcy
Wyróżnienie Best Autonomy Navigation RoverOva Czechy
Wyróżnienie Best Scientists METU Rover Turcja
Wyróżnienie Best Science Planning DJS Antariksh Indie
Wyróżnienie Best Planetary Map Robocol Kolumbia
Wyróżnienie Best Analysis RoverOva Czechy
Wyróżnienie Best Dexterity RoboClyde Wielka Brytania
Wyróżnienie Best Presentation AGH Space Systems Polska
Nagroda specjalna Mathworks SKA Robotics Polska

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge oparty na symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC.

ERC 2020 to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który odbywa się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Na tegoroczną edycję oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych złożyły się również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych przeznaczona dla szerokiej publiczności, konferencja mentoringowo-biznesowa obejmująca sześć paneli dyskusyjnych na temat trendów w sektorze kosmicznym i robotycznym oraz e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge.Źródło: ERC

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również