Nowy interfejs transferu danych dla IIoT

Nowy interfejs transferu danych dla IIoT ifm electronic

Wśród komponentów i narzędzi dla Przemysłowego Internetu Rzeczy na polskim rynku pojawia się wiele nowości. Doświadczone w wykorzystywaniu technologii czwartej rewolucji przemysłowej firmy sięgają po rozwiązania kompatybilne z innymi dobrze znanymi, ale wciąż innowacyjnymi produktami. Wśród nich profesjonaliści wyróżniają nowoczesny serwer od ifm electronic – interfejs umożliwiający łatwy transfer danych na poziom IT.

Asortyment produktów firmy ifm electronic obejmuje wiele ultranowoczesnych rozwiązań. To m.in. transmitery i czujniki drgań, akcelerometry, monitory kontrolne. Te pierwsze wykrywają uszkodzenia łożysk tocznych oraz niewyważenie napędów i wirujących elementów maszyn. Akcelerometry i monitory kontrolne, w połączeniu z elektroniką diagnostyczną, służą do kompleksowego monitorowania drgań w dużych napędach. Biorąc pod uwagę powyższe zastosowania, coraz większą popularnością cieszy się elektronika przetwarzająca dla czujników wibracji. 

Najnowocześniejsze technologie, wyprzedzające teraźniejszość, wychodzą naprzeciw nawet najbardziej futurystycznym wyzwaniom. Od diagnostyki opartej na wybranych częstotliwościach do tworzenia długofalowych przewidywań w oparciu o linię trendu. Możliwości wykorzystania i rozwijania innowacyjnych technologii w przedsiębiorstwach opartych na cyfrowej rewolucji przemysłowej są nieograniczone. Systemy do monitorowania drgań tworzone w ramach Industry 4.0. służą do utrzymania ruchu maszyn i instalacji w oparciu o stan rzeczywisty. Wykrywają uszkodzenia i zapobiegają kosztownym przestojom – mówi Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic, globalnego lidera automatyki przemysłowej, którego polskie przedstawicielstwo znajduje się w Katowicach.

Precyzyjna diagnoza

Branżowe zakłady produkcyjne już wiedzą, że dobrym rozwiązaniem w zakresie diagnostyki jest czujnik VSE100 do niezawodnego monitorowania drgań wyposażenia parku maszyn. Sensor ma wejścia wykrywające nawet do 4 czujników drgań jednocześnie, 2 wyjścia przełączające do alarmu wstępnego i głównego oraz wejścia analogowe do monitorowania pomiaru innych zmiennych. Precyzyjny monitoring niewyważenia, diagnostyka pracy łożyska tocznego lub analiza stanu bramki umożliwiają sprawną konserwację i reagowanie na konkretne warunki w parku maszyn.

czujnik

Wsparciem dla tego zastosowania jest rynkowa nowość – standardowy interfejs, który umożliwia łatwy transfer danych na poziom IT. To serwer OPC UA dla VSE, odpowiedzialny za monitorowanie drgań w zakresie rozwiązań Industry 4.0. OPC UA (Open Platform Communications Unified Architecture) to niezależny od producenta i platformy standard komunikacji zapewniający bezpieczną i niezawodną komunikację danych w IIoT.

Intuicyjne oprogramowanie

Dzięki serwerowi OPC UA dla VSE dane z elektroniki diagnostycznej można łatwo przenieść na poziom IT bez specjalistycznej wiedzy programistycznej. Z kolei informacje z analizy drgań są natychmiast dostępne na potrzeby opartego na oprogramowaniu monitorowania instalacji i optymalizacji procesów systemu wyższego poziomu.

W praktyce przekłada się to na wzorową integrację monitorowania drgań z całościowym cyfrowym monitorowaniem instalacji i procesów, bardzo prostą konfigurację i obsługę bez znajomości programowania oraz łatwe połączenie z poziomem IT.

czujnik

Elektronika diagnostyczna VSE100 może być używana do ciągłej analizy i oceny sygnałów mierzonych nawet z 4 czujników drgań, między innymi kompatybilnych z technologią octavis. Oprócz standardowych wyjść alarmowych i analogowych może sygnalizować stany diagnozowanych obiektów za pomocą nawet 8 dalszych dowolnie konfigurowanych wejść i wyjść.

Zintegrowana pamięć

Tak zwana diagnostyka wyzwalania, używana przykładowo w przebiegu referencyjnym wrzeciona obrabiarki, kompletuje fazy przełączania innych czujników i przesyła je do rejestrowania danych operacyjnych. Zintegrowana pamięć historii może przechowywać prawie 900 tysięcy wartości ze znacznikiem czasu. Stałe monitorowanie maszyny można rozszerzyć dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi normami ISO, o monitorowanie ogólnej prędkości pracy parku maszyn. Kompaktowe jednostki do diagnostyki drgań działają na dużą skalę, a zajmują bardzo małą przestrzeń – wyjaśnia Piotr Szopiński, kierownik działu technicznego ifm electronic.

Zintegrowany akcelerometr nieustannie mierzy drgania maszyny i oblicza wartości selektywnie, np. pod względem częstotliwości. Wszystkie obliczone dane charakterystyczne są przechowywane w pamięci wewnętrznej. Do obsługi tego rodzaju czujnika, ale też wielu innych sensorów służy ifm moneo – nowoczesna platforma IIoT.

ifm moneo jest dedykowaną dla przemysłu oraz produkcji platformą odczytującą, przetwarzającą i wykorzystującą dane z czujników generowane w instalacjach produkcyjnych, która łączy poziom technologii operacyjnej z informatyczną.

źródło: ifm electronic

ifm electronic Sp. z o.o.

ifm electronic Sp. z o.o.

 

Polski oddział firmy ifm swoją działalność rozpoczął w lipcu 2004 r. w Katowicach. Tworzona na początku przez zaledwie 4 osoby firma córka zatrudnia dziś ponad 30 osób i stale rozwija się na polskim rynku automatyki przemysłowej. 

Profil Firmy

ifm electronic Sp. z o.o.