Ochrona danych przemysłowych stała się koniecznością

Dla firm produkcyjnych przestoje w pracy wiążą się z wymiernymi stratami. Zagwarantowanie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa to wyzwanie także dla działów IT. Obecnie już 75% firm łączy środowiska technologii operacyjnych oraz informatycznych.

Według badania przeprowadzonego w 2018 roku przez Forrester Consulting, aż 88% ankietowanych przedsiębiorstw doświadczyło cyberataku na systemy sterujące produkcją. Był to najczęściej efekt działania złośliwego oprogramowania, hakerów, nieostrożności ze strony własnego personelu oraz braku odpowiedniego uwierzytelniania urządzeń.

Ataki tego rodzaju niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla działalności firmy, ale zakłócają również ciągłość produkcji. W 63% przypadków zagrożone było także bezpieczeństwo pracowników.

Jak chronić najważniejsze zasoby?
Firmy zdają sobie sprawę, że ochrona systemów przemysłowych jest koniecznością. Coraz więcej z nich planuje zwiększenie nakładów finansowych na ten cel i w konsekwencji wdrożenie nowych rozwiązań zabezpieczających.

– Z naszego punktu widzenia kluczowe jest zabezpieczenie ciągłości produkcji oraz całościowe zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego w firmie – mówi Hubert Kozdęba, IT manager w firmie Felgenhauer, produkującej elementy stalowe. – Patrząc z tej perspektywy, potrzebujemy rozwiązań, które pozwalają na szybką migrację do wyższych modeli urządzeń oraz na błyskawiczną integrację z obecnymi.

Firma Felgenhauer zdecydowała się na wdrożenie rozwiązań od Fortinet w dwóch kluczowych obszarach: administracji i produkcji, która do tej pory nie była postrzegana jako potencjalna przestrzeń do ataku. Dla podniesienia bezpieczeństwa szczególnie istotnych danych wprowadzono dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, w tym transmisję danych przy wykorzystaniu połączeń prywatnych, co pozwoliło ujednolicić politykę bezpieczeństwa. Mechanizmy te służą przede wszystkim kadrze zarządzającej, która potrzebuje stałego dostępu do wrażliwych informacji finansowych i organizacyjnych.

Firma jest zabezpieczona za pomocą wszystkich funkcji bezpieczeństwa oferowanych przez zapory sieciowe, które chronią dostęp do sieci oraz połączenia wewnętrzne, w tym komunikację z serwerami. Ponadto Felgenhauer korzysta z subskrypcji wszystkich usług a także z raportów o cyberzagrożeniach.

Automatyzacja usprawnia ochronę
Najnowsze systemy zabezpieczeń mogą być obsługiwane nawet przez niewielkie zespoły IT. Dzięki automatyzacji możliwe jest sprawne monitorowanie oraz zarządzanie siecią, uzyskiwanie informacji na temat cyberzagrożeń, a także szybkie wdrażanie zmian i nowych projektów. Takie rozwiązania pozwalają również uzyskać lepszą widoczność sieci oraz elastyczne możliwości jej monitorowania i dostarczania wiedzy o atakach.

Źródło: Fortinet

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę