Optyczne sieci do sterowania robotami

BMW

W ramach projektu badawczego (OWICELLS), finansowanego przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań, a realizowanego w Instytucie Fraunhofera opracowano technologię komunikacji pomiędzy robotami przemysłowymi za pomocą światła widzialnego. 

Takie bezprzewodowe rozwiązanie jest alternatywą dla przewodowych magistrali fieldbus czy powszechnych rozwiązań radiowych. Technologia Li-Fi bazuje na tanich diodach LED i wykorzystuje spektrum światła widzialnego i podczerwonego, które nie jest zakłócane przez nadajniki radiowe. System może przesyłać dane z szybkością większą niż 100 Mb/s i opóźnieniem 5 milisekund.

Finalna prezentacja projektu w warunkach produkcyjnych odbyła się w fabryce BMW w Monachium. Kontakt z robotem mobilnym, spawającym w celi o wymiarach 5x5 m, odbywał się za pomocą właśnie bezprzewodowej transmisji danych LiFi. Pierwsze wyniki są obiecujące, co oznacza, że prace nad nową technologią będą kontynuowane i być może niebawem w zastosowaniach przemysłowych pojawi się nowa forma komunikacji pomiędzy maszynami i urządzeniami.

Technologia Li-Fi może odciążyć gęsto zajęte widmo Wi-Fi i zapewnić nieprzerwaną mobilną transmisję danych w ramach przemysłowego Internetu Rzeczy. Li-Fi działa niezawodnie w typowych zastosowaniach produkcyjnych, np. właśnie do sterowania zautomatyzowanymi bądź zrobotyzowanymi liniami produkcyjnymi czy pojedynczymi urządzeniami bądź maszynami.

Źródło: Fraunhofer

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę