Oto Bugatti Chiron. Cały z klocków Lego i jeździ!

Lego

Chyba marzeniem każdego małego dziecka było, a być może cały czas jest, posiadanie klocków Lego. Nie jakichś zwykłych plastikowych, drewnianych czy jakichkolwiek innych. Tylko właśnie klocków Lego. Chyba jednak nikt nie przypuszczał, że przy ich użyciu można zbudować w pełni funkcjonalny model samochodu w skali 1:1, który w dodatku może się poruszać. I to nie byle jaki model, a supersamochód Bugatti Chiron.

Bugatti Chirona w skali 1:1 można zbudować z klocków Lego Technic i to bez użycia kleju. W aucie, tak w jak w prawdziwym modelu, zmieszczą się dwie osoby. Do jego konstrukcji użyto ponad 1 000 000 elementów Lego Technic. Za napęd samochodu odpowiadają silniki Lego Technic Power Functions. Cały model składa się z 2 304 takich silników o łącznej mocy 5,3 KM i momencie obrotowym 92 Nm oraz 4 032 kół zębatych. Całość waży 1,5 tony i, jak zapewniają jego twórcy, jest w stanie rozpędzić się do prędkości ponad 20 km/h. Szansy na rywalizację z prawdziwym Chironem, który jest w stanie rozpędzić się do ponad 400 km/h, nie ma żadnych, ale frajda z jazdy samochodem z klocków z pewnością byłaby ogromna.

Co ważne, stylistyka nadwozia została odtworzona perfekcyjnie. Bugatti Chiron jest pierwszym, w pełni mobilnym modelem w rzeczywistej skali. Patrząc z daleka na stojące obok siebie trudno w pierwszej chwili je odróżnić. Również wewnątrz auta wszystkie elementy zostały precyzyjnie odtworzone - od siedzeń poprzez deskę rozdzielczą, aż po kierownicę.

- Chcemy przekraczać granice naszej wyobraźni, a model Bugatti Chiron rzeczywistych rozmiarów jest pierwszy w swoim rodzaju. Przez ponad 40 lat Lego Technic pozwalał fanom w każdym wieku rozwijać kreatywność podczas budowania jakichkolwiek modeli, które przyszły im do głowy, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie funkcji - powiedziała Lena Dixen, Senior Vice President of Product and Marketing w Lego Group.

Do zbudowania tego modelu użyto 339 różnych rodzajów elementów Lego Technic, a całość (projektowanie i późniejsze złożenie) zajęła 13 000 godzin.

Nie wiemy, na ile taki zestaw klocków Lego, mógłby zostać wyceniony. Z całą pewnością jednak nie kosztowałby kilkunastu milionów złotych...

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę