PGNiG testuje system zdalnego pomiaru temperatury

PGNiG testuje system zdalnego pomiaru temperatury PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło pilotaż systemu termograficznego, którego zadaniem jest prewencja zakażeń wirusem Covid-19 wśród pracowników, a przez to zabezpieczenie ciągłości działania zakładów PGNiG. Dostawcą rozwiązania jest polski startup Scanway.

W środę przy wejściu do siedziby PGNiG w Warszawie rozpoczął się montaż kamer termograficznych, których zadaniem będzie zdalny pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren siedziby firmy. Testowany system ma zwiększyć efektywność procedur prewencyjnych PGNiG wdrożonych w celu minimalizacja ryzyka związanego z Covid-19.

PGNiG jest spółką strategiczną, odpowiedzialną za bezpieczeństwo dostaw gazu dla polskiej gospodarki. Utrzymanie ciągłości pracy jest dla nas kwestią zasadniczą, dlatego od początku epidemii wdrożyliśmy bardzo restrykcyjne procedury prewencji. Mimo że zdały one egzamin, cały czas dążymy do ich optymalizacji również z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak system termograficzny, którego pilotaż uruchomiliśmy dziś w centrali spółki – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce PGNiG wprowadziło prewencyjny pomiar temperatury ciała osób wchodzących na teren jego zakładów za pomocą ręcznych termometrów bezdotykowych. System, którego testy spółka właśnie rozpoczęła, jest znacznie bardziej zaawansowany. Kamery termograficzne skanują okolicę kącika oka, co pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego pomiaru o odchyleniu zaledwie 0,3 stopnia Celsjusza. Urządzenia wyposażone są również w system wizyjny pracujący w paśmie widzialnym, który umożliwia szybkie rozpoznanie rysów twarzy i dokładną lokalizację punktu pomiaru. Przyspiesza to całą procedurę, która jest całkowicie zautomatyzowana.

Kamera mierząca temperaturę ciała osób w siedzibie PGNiG w Warszawie

Rozwiązanie zostało opracowane przez startup Scanway, który specjalizuje się w zaawansowanych systemach wizyjnych, pomiarach 3D, obserwacjach zdalnych i przetwarzaniu obrazów.

Od samego początku pandemii wspieramy polską gospodarkę w ramach przeciwdziałania Covid-19. Kamery termograficzne to jeden z wielu aspektów naszej działalności w tym obszarze, ale ze względu na nasze doświadczenie w zakresie systemów wizyjnych i optycznych – najważniejszy. Cieszymy się, że tak duża organizacja jak PGNiG zdecydowała się na pilotaż innowacyjnego rozwiązania opracowanego przez polski startup. Mamy nadzieję, że nasz system skutecznie wesprze działania PGNiG na rzecz ochrony procesów biznesowych spółki przed skutkami epidemii – dodaje Mikołaj Podgórski, członek zarządu Scanway.

Współpraca pomiędzy PGNiG i Scanway została nawiązana w ramach programu IDEA Global, którego celem jest poszukiwanie, selekcja, a następnie akceleracja innowacyjnych projektów oferowanych przez startupy. PGNiG zostało partnerem IDEA Global w lutym 2020 r. Akcelerator jest częścią programu Scale Up finansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło: PGNiG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę