Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna już działa

stacja elektroenergetyczna od ABB © ABB

Udostępnij:

Firma ABB zakończyła pracę nad zmodernizowaną stacją elektroenergetyczną w Obornikach Śląskich. Niewątpliwie jest to kamień milowy w rozwoju polskiej sieci dystrybucyjnej.

W Polsce działa ponad 1500 stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia, które umożliwiają odpowiednią dystrybucję energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Od lat jedna z nich, należąca do spółki Tauron Dystrybucja stacja elektroenergetyczna 110 kV w Obornikach Śląskich, zasila tysiące odbiorców indywidualnych i przemysłowych na Dolnym Śląsku, obiekty uzdrowiskowe, a także magistralę kolejową Wrocław-Poznań. Od niedawna to najnowocześniejsza stacja w kraju i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Na wnioski z jej eksploatacji czeka polska branża energetyczna.Pierwsze tego typu rozwiązania 

Zakończona przebudowa objęła rozdzielnię 110 kV wraz z systemami sterowania, nadzoru i zabezpieczeń, układami pomiarowymi oraz wyposażeniem stacji w nowy węzeł telekomunikacyjny.

Podstawową zmianą, oczywiście obok wdrożenia optycznych przekładników pomiarowych, jest zastąpienie kilkudziesięciu wiązek standardowych, miedzianych kabli kilkoma światłowodami, co umożliwiło pozyskiwanie wszystkich informacji pomiarowych w formie strumieni danych, a także realizację automatyk stacyjnych na drodze cyfrowej w oparciu o szynę procesową i szynę stacyjną – tłumaczy Jakub Papiernik z ABB. – Dzięki temu stacja jest bezpieczniejsza dla użytkownika w porównaniu do tradycyjnych systemów, można ją łatwiej i dokładniej monitorować, co przekłada się na efektywniejszy serwis oraz większą dostępność i niezawodność - dodaje.

Zmodernizowana stacja już przesyła dane

Cyfryzacja stacji zmienia jej strukturę informatyczną, co wymaga zupełnie nowych narzędzi do jej monitoringu i zarządzania. Nie da się już bowiem usunąć awarii czy uszkodzenia „fizycznie” zmieniając na przykład połączenia czy odłączając mechanicznie pole. Potrzebny jest za to zabezpieczony komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Wszyscy z zaciekawieniem czekają na efekty modernizacji. TAURON realizując ten projekt już teraz pokazał, że jest spółką innowacyjną i poszukuje rozwiązań, które zapewnią tańszą, prostszą i bardziej niezawodną eksploatację sieci – podsumował Hubert Krukowski z Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB w Polsce.

Źródło: ABB

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również