Pierwszy magazyn energii o pojemności 27 MWh

magazyn energii Grupy Energa © Grupa Energa

Udostępnij:

W Polsce powstanie największy magazyn energii. Jest to inwestycja o mocy 6MW, która znajduje się na terenie farmy wiatrowej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu. 

Wiosną Energa uruchomi pierwszy magazyn energii o dużej pojemności. Do końca br. potrwają prace testowe z udziałem japońskich partnerów zaangażowanych w ten projekt – podkreśla Mariusz Gajda, wiceprezes Energi OZE.Największy w Polsce, hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System) będzie składał się z dwóch zespołów baterii: kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych, zainstalowanych na powierzchni 1200 m kw. Jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

Budowa magazynu to część polsko-japońskiego projektu, w którym bierze udział Grupa Energa. Jego pierwszy etap to wdrożenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne systemu SPS (ang. Special Protection Scheme). To nowatorskie rozwiązanie – system automatycznie eliminuje przeciążenie na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie uruchomienie magazynu.

Projekt to efekt porozumienia Ministerstwa Energii (obecnie Ministerstwo Aktywów Państwowych) oraz japońskiej organizacji rządowej NEDO (ang. New Energy and Industrial Technology Development Organization). Zostało ono zawarte w 2017 r.

Pomorski BESS nie jest pierwszym innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii, którym Grupa Energa może się pochwalić. W 2016 r. zbudowano już magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh w okolicach Pucka. Magazyn w Bystrej jest 18 razy większy.Źródło: Grupa Energa

Udostępnij:

DrukujetA
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również