Potencjał perowskitowych ogniw słonecznych

Panele fotowoltaiczne © Leonardi/Depositphotos

Udostępnij:

Perowskitowe ogniwa słoneczne rozwijają się w szybkim tempie i wzbudzają zainteresowanie naukowców pracujących nad zwiększaniem ich wydajności, a także lepszym zrozumieniem, w jaki sposób oferują one tak niezwykłą, stale rosnącą wydajność.

Tworząc kryształy perowskitów, uczeni odkryli nieoczekiwane zachowanie, które reprezentuje zupełnie nowy stan materii, który, jak twierdzą, może pomóc w rozwoju zaawansowanych ogniw słonecznych oraz innych urządzeń optycznych i elektronicznych. Jednym z powodów takiego zainteresowania perowskitowymi ogniwami słonecznymi jest sprzeczny z intuicją sposób, w jaki są one w stanie oferować tak doskonałe działanie pomimo defektów w ich strukturze krystalicznej. Podczas gdy wiele badań koncentruje się na naprawianiu tych defektów w celu zwiększenia ich wydajności poprzez obróbkę chemiczną, klej molekularny, a nawet spryskiwanie związków chili, faktem jest, że materiał jest znacznie skuteczniejszym półprzewodnikiem niż powinien.– Historycznie rzecz biorąc, ludzie używali masowych półprzewodników, które są dobrymi kryształami – mówi Patanjali Kambhampati, profesor nadzwyczajny na Wydziale Chemii Uniwersytetu McGill. – A teraz nagle ten niedoskonały, miękki kryształ zaczyna działać do zastosowań półprzewodnikowych, od fotowoltaiki po diody LED. To jest punkt wyjścia dla naszych badań: jak coś, co jest wadliwe, może działać w doskonały sposób.

Ta praca jest właściwie kontynuacją wcześniejszych badań, które wykazały, że chociaż perowskity mogą wyglądać jak substancja stała, w rzeczywistości mają pewne cechy cieczy. Ta dwoistość natury jest w dużej mierze przypisywana strukturze sieci atomowej, która odkształca się, gdy napotyka wolne elektrony, zjawisku znanemu jako formowanie biegunów. Można to porównać do sposobu, w jaki trampolina rozciąga się i zmienia kształt po rzuceniu na jej środek dużym kamieniem.

Tam, gdzie trampolina stopniowo rozprasza tę energię, gdy skała przestaje podskakiwać, okazuje się, że prawdą jest odwrotna sytuacja zachodząca w przypadku deformującej się struktury sieci atomowej kryształów perowskitu. Zespół obserwował ten proces w akcji za pomocą spektroskopii pompy/sondy do badania dynamiki elektronowej kryształów perowskitu i nieoczekiwanie odkrył ogólny wzrost energii po odkształceniu.

Schemat
Schemat przedstawiający zniekształcenie struktury sieci atomowej w kryształach perowskitu i tworzenie się cząstki podobnej do kropki kwantowej

Naukowcy twierdzą, że jest to efekt działania kryształów perowskitu zachowujących się jak kropki kwantowe, które same w sobie okazały się obiecującym sposobem na ulepszenie technologii ogniw słonecznych. Te maleńkie, płaskie kryształy półprzewodnikowe są tak małe, że w wyjątkowy sposób ograniczają ruch elektronów, co nadaje im odmienne właściwości. Zjawisko to, znane jako uwięzienie kwantowe, było wcześniej obserwowane tylko w cząstkach o wielkości kilku nanometrów. Zdaniem naukowców fakt, że obecnie zaobserwowano jego grę w kryształach perowskitu, które są znacznie większe, oznacza odkrycie nowego stanu materii.

– To, co robi polaron, to zamyka wszystko w dobrze zdefiniowanym przestrzennie obszarze mówi Kambhampati. – Jedną z rzeczy, które nasza grupa była w stanie pokazać, jest to, że polaron miesza się z ekscytonem, tworząc coś, co wygląda jak kropka kwantowa. W pewnym sensie przypomina płynną kropkę kwantową, którą nazywamy kroplą kwantową. Mamy nadzieję, że badanie zachowania tych kropli kwantowych przyczyni się do lepszego zrozumienia, jak konstruować odporne na defekty materiały optoelektroniczne.Źródło: McGill University

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również