Pozytywna legislacja wspiera rozwój fotowoltaiki

kolorowe panele © pixabay-Glorialchemica

Udostępnij:

Ustawa, która zakłada wprowa wprowadzenie jednolitej, wynoszącej 8% stawki VAT na domową fotowoltaikę oraz zwolnienia z PIT dotacji z programu „Mój Prąd” czeka na podpis prezydenta, Andrzeja Dudy. Sejm zaakceptował poprawki Senat, a  znowelizowane prawo wejdzie w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych dotacji do instalacji, pochodzących z programu „Mój Prąd” uczynią inwestycję w fotowoltaikę jeszcze bardziej opłacalną z perspektywy prosumenta. Podobnie, jak wprowadzenie jednolitego, 8%. VAT-u dla domowych instalacji. Dotychczas funkcjonujący podział na instalacje dachowe z niższą stawką oraz pozostałe, z wyższą, wynoszącą 23% nie odpowiadał na potrzeby rynku. Liczymy, że znowelizowane prawo pozytywnie wpłynie na rozwój naszej oferty kierowanej do odbiorców indywidualnych - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.


Instytut Energetyki Odnawialnej spodziewa się, że w 2019 r. Polska znajdzie się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Instytut szacuje ponadto, że na koniec bieżącego roku skumulowana, krajowa moc instalacji fotowoltaicznych może wynieść 1,5 GW. Dotychczas ML System zamontował panele fotowoltaiczne na dachach ponad 4 000 domów. Łączna, zainstalowana w ten sposób moc to ponad 12 MW, co pozwala generować 7 mln zł oszczędności rocznie.

Budżet rządowego programu „Mój prąd” ma wynieść 1 mld zł, a pojedynczy prosument może ubiegać się o dofinansowanie do 5 tys. zł. Przy zakładanej cenie instalacji rzędu 20 tys. zł spółka określa potencjał rynku na 4 mld zł. W ramach rozwoju sprzedaży w kanale B2C ML System uruchomił dedykowaną stronę internetową. Klienci zainteresowani dotacją z programu „Mój prąd” znajdą tam niezbędne informacje dotyczące zarówno samej inicjatywy rządowej, jak i oferty ML System.


TOP w kategorii
Źródło: ML System

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również