Rekord Polski w zapotrzebowaniu na energię elektryczną

Pixabay

W piątek, kwadrans po trzynastej, odnotowano w Polsce rekordowe zużycie energii elektrycznej. Zapotrzebowanie odbiorców na moc osiągnęło niemal 26,5 GW. Uniknięto kłopotów głównie dzięki współpracy z Niemcami.

Tak wysokie, nie notowane nigdy wcześniej, zapotrzebowanie na prąd spowodowane było dwoma czynnikami. Z jednej strony dobra koniunktura gospodarcza powoduje, że duże zapotrzebowanie płynie ze strony przemysłu. Z drugiej strony mrozy również zwiększyły zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jak informuje portal wysokienapięcie.pl w czasie wyżu praktycznie nie wieje wiatr, więc systemu nie wsparły farmy wiatrowe. Uruchomione zostały natomiast dodatkowo bloki węglowe. Po raz pierwszy też Polskie Sieci Elektroenergetyczne skorzystały z umowy z niemieckim operatorem, gwarantującej Polsce możliwość zwiększenia importu energii z Niemiec (a także Czech i Słowacji) do 1000 MW bez obawy, że przeciążone zostaną linie elektroenergetyczne na zachodniej granicy, przez którą zwykle przepływa znaczna ilość dodatkowej i nieplanowanej energii z Niemiec do Czech i Słowacji (to tzw. przepływy tranzytowe lub kołowe).

Zgodnie z tą umową, zawartą po wydarzeniach z sierpnia 2015 roku (gdy Polska musiała ogłosić 20 stopień zasilania, aby nie doprowadzić do blackoutu), Niemcy wzięły część odpowiedzialności za przepływy kołowe, które generuje niedorozwój sieci przesyłowych po ich stronie granicy. Dzięki temu w chwili największego zapotrzebowania krajowych odbiorców import z Niemiec i Czech wynosił blisko 1,2 GW, z czego 0,8 GW było planowane. Polskę wsparł też import ze Szwecji 0,6 GW, Litwy 0,5 GW i Ukrainy 0,1 GW. Łącznie importowaliśmy 2,2 GW, pokrywając w ten sposób ponad 8 proc. krajowych potrzeb.

Pomogło także pierwsze uruchomienie bloku węglowego w rozbudowywanej właśnie Elektrowni Opole.

Źródło: wysokienapięcie.pl

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę