Robotyczne ramię przypominające trąbę słonia umożliwia bliską interakcję z człowiekiem

Robotyczne ramię przypominające trąbę słonia EPFL

Aby bezpiecznie funkcjonować obok ludzkich pracowników, zrobotyzowane ramiona nie powinny być twarde i nieustępliwe. Eksperymentalne nowe ramię zostało zaprojektowane z myślą o tym fakcie, ponieważ naśladuje miękkie trąby słoni i macki ośmiornicy.

Prototypowe urządzenie zostało opracowane przez naukowców ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL i holenderskiego Uniwersytetu Technologicznego w Delft (TU Delft).

Seria siłowników elektrycznych biegnie w rzędzie wzdłuż jego rdzenia, połączonych od końca do końca za pomocą elastycznych złączy. Wokół rdzenia znajduje się struktura o otwartych oczkach, której elementy polimerowe są ułożone w sprężystą spiralę (lub "helikoid").

Poprzez strategiczne przycinanie tych elementów w różnych częściach struktury, możliwe było dostosowanie stopnia, w jakim zgina się ona i odkształca w różnych kierunkach. W ten sposób zespół był w stanie uczynić ramię zewnętrznie miękkim i giętkim na tyle, aby nie zranić osób, na które może wpaść, a jednocześnie wystarczająco mocnym, aby chronić siłowniki i inną wewnętrzną elektronikę przed uderzeniami.

Urządzenie jest również znacznie bardziej elastyczne niż tradycyjne ramiona robotyczne, które zginają się tylko w stawach barkowych, łokciowych i nadgarstkowych. Z tego powodu, wraz z jego przyjaznością dla człowieka, naukowcy uważają, że ramię idealnie nadawałoby się do zadań takich jak zbieranie owoców i inne prace rolnicze, opieka nad osobami starszymi lub praca na linii montażowej.

Dzięki wynalezieniu nowej struktury architektonicznej, przyciętego helikoidu, zaprojektowaliśmy ramię robota, które wyróżnia się kontrolą, zakresem ruchu i bezpieczeństwem – powiedział kierownik projektu, profesor Josie Hughes z EPFL. – Gdy nowatorska architektura jest połączona z rozproszonym uruchamianiem - gdzie wiele siłowników jest umieszczonych w całej strukturze lub urządzeniu - to ramię robota ma szeroki zakres ruchu, wysoką precyzję i jest z natury bezpieczne dla interakcji z ludźmi.

Źródło: EPFL

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę