Robotyczny chwytak inspirowany różą do podnoszenia delikatnych przedmiotów

Robotyczny chwytak inspirowany różą JAIST

Podczas przenoszenia delikatnych przedmiotów roboty muszą mieć delikatny dotyk. I chociaż niektóre wcześniejsze próby nadania im tego dotyku obejmowały takie elementy, jak miękkie gumowe palce, nowy eksperyment został zainspirowany kwitnącą różą.

Obecnie opracowywane w Japan Advanced Institute of Technology urządzenie nosi nazwę ROSE (ROtation-based-Squeezing grippEr).

Składa się z miękkiej, elastycznej elastomerowej tulei w kształcie lejka, zamontowanej na sztywnej okrągłej podstawie. Ta podstawa jest z kolei połączona z siłownikiem elektrycznym, który może obracać podstawę (i połączoną tuleję) jak stół obrotowy.

Podczas podnoszenia delikatnego przedmiotu robot opuszcza otwarty rękaw na niego i wokół niego, dzięki czemu duża ilość elastomeru styka się z bokami przedmiotu. Siłownik następnie obraca podstawę, powodując, że tuleja delikatnie marszczy się i owija się wokół przedmiotu.

Przedmiot można następnie podnieść, przesunąć, a następnie zwolnić, po prostu obracając tuleję w przeciwnym kierunku, aby otworzyć go z powrotem.

Zdaniem naukowców, którzy go stworzyli, ROSE jest tańszy w produkcji niż tradycyjne miękkie chwytaki, może chwytać szerszą gamę przedmiotów, ponieważ wywiera delikatniejszy i równomierny nacisk, a ponadto jest bardzo trwały – zachował funkcjonalność po 400 000 prób i może nadal podnosić przedmioty, nawet jeśli rękaw zostanie rozdarty.

Chwytak ROSE ma znaczny potencjał, by zrewolucjonizować zastosowania chwytania i zyskać powszechną akceptację w różnych dziedzinach – powiedział główny naukowiec, dr hab. Prof. Van Anh Ho. – Jego prosta, ale solidna i niezawodna konstrukcja ma zainspirować badaczy i producentów do wykorzystania go w najbliższej przyszłości do różnorodnych zadań związanych z chwytaniem.

Źródło: JAIST

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę