Rok 2020 może należeć do smart building

©

Udostępnij:

Jednym z najsilniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości komercyjnych jest stosowanie w budynkach rozwiązań opartych na technologii Internetu Rzeczy, czyli tworzenie tzw. inteligentnych budynków (ang. smart buildings).Rosnące koszty energii – efektywność energetyczna

W samej Unii Europejskiej budynki odpowiadają za 40% całego zużycia energii i 36% emisji CO2. Problemem jest przede wszystkim ich niska efektywność energetyczna. W wielu obiektach system zarządzania energią wciąż oparty jest na ręcznym, okresowym odczycie liczników. 

Systemy wykorzystujące technologię Internetu Rzeczy zapewniają stały monitoring zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Na przykład platforma EcoStruxure Building zbiera dane z czujników w całym budynku, analizuje je i na podstawie inteligentnych algorytmów opracowuje rekomendacje, jak usprawnić system zarządzania energią. To pozwala na znaczne oszczędności – rachunki za prąd można obniżyć nawet do 30 proc. aktualnych kwot – mówi Marek Olszewski, Marketing Channel Manager w Schneider Electric na klaster Polski, Czech i Słowacji.

Stały monitoring zużycia energii pozwala zarządcom budynków uniknąć także innej kosztownej pułapki – podpisywania umów na dostawę większej ilości energii elektrycznej, niż jest to faktycznie potrzebne. Wiedza o tym, ile energii jest niezbędne, pozwoli na zakup tylko jej koniecznej ilości i tym samym minimalizację kosztów. Rosnące koszty utrzymania – zarządzanie budynkiem 4.0

„Inteligencja” budynku to nie tylko efektywne zarządzanie energią, ale także mniejsze nakłady na utrzymanie. Szczególnie, że 75% kosztów ponoszonych przez cały okres eksploatacji budynku to właśnie koszty operacyjne. 

System EcoStruxure Building Advisor pozwala uniknąć sprawdzania każdego urządzenia czy elementu systemu w budynku i umożliwia skupienie się na tych, które mają najwyższy priorytet, czyli są kluczowe dla działania obiektu. EcoStruxure Building Advisor pozwala na stały monitoring budynków z automatycznym systemem wykrywania usterek i pełną diagnostyką. Dużym ułatwieniem w codziennej pracy osoby odpowiedzialnej za zarządzanie budynkiem jest także możliwość pracy zdalnej, bez konieczności przemieszczania się między poszczególnymi obiektami w celu wykonania prostych zadań – podkreśla Marek Olszewski.

Rosnące wymagania – sterowanie komfortem

Coraz ważniejsze staje się także tzw. sterowanie komfortem – użytkownicy budynków muszą mieć zagwarantowaną najwyższą jakość i pełną wygodę. 

Idealnym przykładem takiego podejścia jest katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. To miejsce, które łączy klika funkcji: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Utrzymanie odpowiedniego komfortu użytkowników na takim samym poziomie, z uwzględnieniem temperatury, wilgotności i jakości powietrza we wszystkich pomieszczeniach, podczas różnych wydarzeń to ogromne wyzwanie. 

Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy automatyki budynkowej. Wspomniane Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach jest wyposażone właśnie w takim system, oparty na platformie EcoStruxure od Schneider Electric.

Choć w Polsce trend smart building dopiero nabiera rozpędu, wymagania użytkowników budynków na rodzimym rynku są coraz wyższe. Rosnące ceny energii z pewnością napędzą wzrost zainteresowania rozwiązaniami opartymi na Internecie Rzeczy. Ważna jest także funkcjonalność przestrzeni. Najbliższe lata zdecydowanie będą należeć do budynków „smart” – podsumowuje Marek Olszewski.

Źródło: Schneider Electric

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również