Rośnie popularność GenAI

Rośnie popularność GenAI Canva

Do 2026 r. technologia generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) ma stanowić 20% początkowej konfiguracji sieci – wynika z przewidywań firmy Gartner. W 2023 r. wartość ta znajduje się na poziomie nieznacznie przekraczającym zero, co pokazuje rosnące zainteresowanie wykorzystaniem AI także w branży usług sieciowych.

Według definicji Gartnera rynek zarządzanych usług sieciowych tworzą globalni dostawcy MNS, dostarczający funkcje zarządzania usługami dla operacji sieciowych i bezpieczeństwa sieci korporacyjnych. Oferują oni trzy następujące możliwości: zarządzane usługi LAN zarządzane usługi WAN oraz zarządzane funkcje bezpieczeństwa (MNS dla bezpieczeństwa).

Wzrost ruchu, zwiększenie liczby urządzeń czy rozwój sztucznej inteligencji sprawiły, że organizacje w jeszcze większym stopniu doceniają rolę i znaczenie sieci – zwraca uwagę Gartner.

Zainteresowanie biznesu AI wzrośnie 

Gartner szacuje, że do 2026 r. ponad 80% przedsiębiorstw będzie korzystać z interfejsów lub modeli programowania aplikacji (API) opartych na generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) czy też wdrażać aplikacje obsługujące ten rodzaj AI w środowiskach produkcyjnych. W 2023 r. było to jedynie 5%.

W kontekście usług sieciowych od 2023 do 2026 r. technologia generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) ma stanowić 20% początkowej konfiguracji sieci.

Na rynku MNS – Managed Network Services – panuje duża konkurencja. Przedsiębiorstwa korzystają z zarządzanych usług sieciowych w celu zrównoważenia optymalizacji wydatków w kontekście jakości świadczenia usług sieciowych przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Stąd tak istotny jest wybór właściwego partnera biznesowego w tym zakresie – komentuje Łukasz Bogucki, ekspert ds. infrastruktury cyfrowej z NTT DATA.

Konsolidacja w zakresie wyboru dostawcy usług sieciowych

Gartner przewiduje także, że do 2026 r. 60% zakupów sieci SD-WAN będzie stanowić część oferty bezpiecznego dostępu do usług brzegowych (SASE), pochodzących od jednego dostawcy. W 2023 r. wynosiło to 15%. Oznacza to więc przewidywany 45% wzrost zakupów w latach 2023-2026.

W branży widać rosnący trend konsolidacji w zakresie wyboru usług sieciowych od jednego dostawcy. Klienci oczekują elastyczności, a także preferują dostęp do usług zlokalizowanych w jednym miejscu – dodaje Bogucki z NTT DATA.

Źródło: NTT DATA

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę