Sieć 5G na Politechnice Śląskiej

Sieć 5G na Politechnice Śląskiej Politechnika Śląska

Politechnika Śląska jest pierwszą w Polsce uczelnią na której ruszyła wewnętrzna sieć kampusowa 5G. Wykorzystywana ona będzie przy tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.

Ultraszybka sieć 5G uruchomiona została w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. na Politechnice Śląskiej. Sieć została oddana do użytku dzięki współpracy uczelni, Orange Polska i APA Group, w ramach której powstał unikalny showroom technologiczny. Można tam w praktyce przetestować innowacje na styku nauki i przemysłu 4.0.

Inicjatywa oferuje rozszerzone możliwości rozwoju zarówno dla społeczności uczelnianej, jak i dla polskich przedsiębiorstw, które dążą do przyspieszenia transformacji cyfrowej, automatyzacji i robotyzacji.

Finalizujemy podpisany w lutym tego roku list Intencyjny, dotyczący utworzenia przemysłowej sieci 5G na Politechnice Śląskiej. Umożliwia nam to przejście na kolejny, wyższy poziom, jeżeli chodzi o rozwój technologii wytwarzania. Przyzwyczailiśmy się już do robotów, do transporterów przenoszących różne elementy na linii technologicznej, natomiast najciekawsze jest to, czego nie widać, to co się dzieje w sieci, czyli przesyłanie informacji, zapewnienie dużej przepustowości i stabilności połączeń. Dzięki sieci 5G, będziemy mogli rozwijać technologię Internetu Rzeczy i przechodzić na kolejne poziomy, także z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Studenci, wykładowcy i przedstawiciele przemysłu mogą teraz prowadzić projekty z wykorzystaniem technologii 5G opartej o najnowsze pasmo 3,6 GHz udostępnione testowo przez regulatora - Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Uruchomienie na Politechnice Śląskiej kampusowej sieci 5G to przełomowe i ważne wydarzenie – podkreśliła Małgorzata Ciechomska, dyrektorka rozwiązań Smart City Orange Polska. – Jest to czwarta wdrożona sieć kampusowa w Polsce, w tym pierwsza na uczelni. Jest to sieć testowa, specjalnie wydzielona przez UKE, która działa na najwyższych i najlepszych parametrach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszystko to co tutaj powstanie, wszelkie projekty, będą mogły być zaimplementowane do biznesu i przemysłu – podkreśla Małgorzata Ciechomska.

Sieć 5G ma na celu zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności bez kilometrów kabli dla wielu urządzeń IoT (Internet of Things), na przykład czujników i sensorów. Także rozbudowa stacji i dodawanie kolejnych urządzeń łączy się z niskim kosztem i łatwością integracji. Urządzenia te monitorują każdy etap produkcji. Pozwala to na analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Dzięki możliwościom 5G rozwiązania mogą być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Uruchomienie sieci 5G w przedsiębiorstwie nie jest tylko krokiem do przodu, to skok technologiczny, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości w zakresie komunikacji, przetwarzania i analizy danych. W kontekście inteligentnych fabryk, technologia ta umożliwia niemal natychmiastową komunikację między maszynami, co zdecydowanie podnosi poziom wydajności i bezpieczeństwa – mówił dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group. – Nie można też zapomnieć o wpływie technologii na jakość życia w miastach. Dzięki zastosowaniu 5G w infrastrukturze miejskiej, możemy liczyć na efektywniejsze zarządzanie ruchem, co przekłada się na mniejsze korki i lepszą jakość powietrza. Widzę niesamowity potencjał sieci 5G dla polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa jako całości – dodał.

Technologia 5G znacząco przyspiesza transmisję danych, zmniejsza opóźnienia w przesyle prawie do zera i jednocześnie zwiększa radykalnie liczbę urządzeń, które mogą być wpięte w sieć.

Źródło: Politechnika Śląska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę