Nowa gama silników wysokosprawnych Dyneo+

©

Udostępnij:

Nidec Leroy-Somer prezentuje Dyneo+, nową gamę wysokosprawnych silników synchronicznych reluktancyjnych wspomaganych magnesami stałymi. Łącząc zalety technologii magnesów stałych z łatwością obsługi silników indukcyjnych, silniki Dyneo+ zostały zaprojektowane tak, aby sprostać najbardziej rygorystycznym wymogom zastosowań przemysłowych.

Dzięki sprawności powyżej klasy IE5, będącym najwyższym poziomem sprawności wg. IEC 60034-30-2 i NEMA Super Premium / Ultra-Premium, Dyneo+ umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności energii przy pracy urządzenia w całym zakresie zmiennej prędkości i obciążenia. W rezultacie rozwiązanie oferuje najniższy dostępny na rynku całkowity koszt użytkowania urządzenia.

Seria silników synchronicznych Dyneo+ została opracowana wraz z napędami o zmiennej prędkości obrotowej Nidec Leroy-Somer Powerdrive F300 i nowym Powerdrive MD Smart. Najnowsza generacja napędów pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów silników Dyneo+. Napędy zostały wyposażone w nowe HMI i bezpieczne połączenie Bluetooth dla ułatwienia obsługi oraz by móc w pełni korzystać z funkcji nowej aplikacji Systemiz.

Szybka i łatwa obsługa dzięki cyfryzacji

Nidec Leroy-Somer, zaprojektował interaktywną aplikację Systemiz dedykowaną silnikom Dyneo +. Aplikacja pozwala na cyfrową obsługę oraz ułatwia wymianę informacji między systemami.

Oprócz szybkiego dostępu do dokumentacji produktu, Systemiz umożliwia bezpośredni dostęp do parametrów silnika pozwalając na łatwą i intuicyjną konfigurację napędu poprzez zeskanowanie kodu QR na tabliczce znamionowej. Nowy w pełni konfigurowalny moduł Powerdrive MD Smart Interface pozwala na generowanie alarmów oraz daje dostęp do narzędzi diagnostycznych, co umożliwia prewencyjny serwis.

Moment obrotowy i regulacja prędkości

Układ napędowy został zaprojektowany z myślą o zmiennej prędkości obrotowej. Gwarantuje optymalną ogólną efektywność energetyczną. Praca może odbywać się przy użyciu enkodera z informacją zwrotną o położeniu wirnika lub bez niej w trybie sensorless.

Układ napędowy silnika wraz z falownikiem Dyneo+ gwarantuje stały moment obrotowy w dużym zakresie prędkości bez utraty mocy i bez konieczności stosowania wymuszonej wentylacji. Jest to dobre i skuteczne rozwiązanie w zastosowaniach wymagających wysokiego momentu obrotowego przy dużych prędkościach. Możliwość rozruchu w trybie bezczujnikowym pozwala uniknąć konieczności stosowania enkodera.

Nidec Leroy-Somer opracował serię Dyneo+ w oparciu o swój podstawowy typoszereg silników indukcyjnych IMfinity. Zastosowanie sprawdzonych komponentów ma gwarantować dużą wytrzymałość konstrukcji i wydłużony czas użytkowania. Zastosowano tu między innymi łożyska przystosowane do pracy przy zmiennej prędkości obrotowej i dostosowane do dużych obciążeń na wale, uzwojenia o wzmocnionej izolacji, wirnik z magnesami bez metali ziem rzadkich, odporny na przegrzewanie i doskonałą ochronę termiczną dzięki czujnikom PTC i PT100 montowanym w standardzie.

Dyneo+ został zaprojektowany tak, by umożliwić szybką instalację, łatwe ustawienie parametrów i tanią konserwację. Wyposażony w dużą skrzynkę zaciskową ułatwiającą podłączenie, silnik może być montowany lub demontowany tak samo jak silnik indukcyjny. Dzięki technologii wykorzystującej niskie straty wirnika, Dyneo+ redukuje koszty konserwacji, zwłaszcza dzięki dłuższym czasookresom smarowania łożysk.

Możliwości adaptacji silnika

W zakresie mocy od 11 do 430 kW i prędkości do 6000 obr./min, Dyneo+ składa się z dwóch wariantów odpowiednich dla wszystkich rodzajów konfiguracji:

  • Wersja 100 % wymienna ze standardowym silnikiem IEC, który można łatwo zintegrować z maszynami, aplikacjami lub systemami bez modyfikacji istniejącej konstrukcji.
  • Niezwykle kompaktowa wersja o jednym z najwyższych współczynników mocy do masy na rynku, pozwala na optymalizację rozmiarów urządzenia zwłaszcza przy ograniczonej przestrzeni do zabudowy.Oprócz wersji IP55 z aluminiową obudową (seria LSHRM) i oraz wersja IP23 (seria PLSHRM), Dyneo+ posiada też serię w obudowie żeliwnej (FLSHRM) odpowiednią do agresywnych warunków otoczenia lub zastosowań narażonych na poważne naprężenia mechaniczne.

Źródło: Nidec Leroy-Somer

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również