Środa Wielkopolska z nowym miejskim systemem oświetlenia

oświetlenie ulicy © Lena Lighting

Udostępnij:

Z końcem czerwca Środa Wielkopolska rozbłysła nowym, lepszej jakości światłem. Dzięki inwestycji władz tej gminy, wdrożony został system Clue City składający się z ponad 170 nowoczesnych ledowych lamp drogowych TIARA LED oraz zintegrowanego z nimi, zaawansowanego technologicznie systemu zarządzania. 

W efekcie światło dostarczane jest w optymalnej ilości, tylko wówczas, kiedy jest potrzebne. Beneficjentami tej inwestycji są zarówno władze gminy, jak i sami mieszkańcy. Ci pierwsi, dzięki bardzo wysokiej energooszczędności zamontowanych lamp drogowych, dodatkowo wspartych przez bezprzewodowy system sterowania, oszczędzają na zużyciu energii elektrycznej i kosztach utrzymania. Mieszkańcy zyskują światło, które zapewnia lepszą widoczność i wspiera bezpieczeństwo użytkowników dróg i przyległych chodników. Mają też pewność, że czas reakcji służb serwisowych skraca się do minimum, gdyż są one informowane na bieżąco przez inteligentny system o potrzebie jakiejkolwiek interwencji. W czerwcu nowe, energooszczędne światło ledowe zastąpiło mniej wydajne światło sodowe na siedmiu arteriach miejskich. Plany zakładają dalsze modernizacje na kolejnych ulicach – ważnych z punktu widzenia natężenia ruchu. Już funkcjonujący intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs oczywiście jest przystosowany do przyszłej rozbudowy. 

System Clue City został dostarczony przez lokalnego producenta Lena Lighting za pośrednictwem firmy Luxmat. To nie pierwsza inwestycja w Środzie Wielkopolskiej realizowana przez tę spółkę, której rozwiązania oświetleniowe trafiają do odbiorców z 70 krajów świata. Wcześniejsze realizacje dowiodły, że współpraca pomiędzy gminą a producentem, którego siedziba jest zlokalizowana na jej terenie, przynosi ogromne korzyści wszystkim stronom.

Co to jest i jakie możliwości daje system Clue City

Clue City to zaawansowany technologicznie system, który zdalnie zarządza i  kontroluje  oprawy  drogowe,  tym  samym  optymalizując wykorzystanie  energii  i  monitorując  stan  każdej  oprawy oświetleniowej.

Jest  intuicyjny, niezawodny, bezprzewodowy i bezpieczny. Zapewnia dokładną kontrolę infrastruktury oświetlenia ulicznego w czasie rzeczywistym. Interfejs oparty na chmurze dostępny jest dla administratora przez cały czas i z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Clue City umożliwia: 
•  włączanie i wyłączanie oświetlenia ulicznego
•  ściemnianie i harmonogramowanie poszczególnych opraw ulicznych
•  nieograniczone tworzenie grup opraw
•  geolokalizację i wizualizację opraw ulicznych na mapie
•  dokładny pomiar zużycia energii oraz jej natychmiastowe rejestrowanie i archiwizowanie 
•  monitorowanie pracy źródła światła oraz drivera
•  monitorowanie pozostałego okresu żywotności źródła światła LED i informowanie o planowanym serwisie, co skraca czas reakcji i obniża koszty utrzymania.
•  raportowanie alarmów i zdarzeń - rejestracja danych alarmowych z pojedynczej oprawy i wyświetlanie ich na mapie 
•  administrowanie wieloma użytkownikami, ich rolami i całą instalacją

System Clue City wzbogacony o dodatkowe aplikacje daje jeszcze więcej możliwości. Jeśli miasto zdecyduje się  na rozbudowę, systemu będzie mogło korzystać z takich funkcji Smart City jak np. pomiar natężenia ruchu, czy też jakości czystości powietrza.

Źródło: Lena Lighting

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również