System wizyjny Eyes z większą funkcjonalnością

Robot z systemem wizyjnym © OnRobot

Udostępnij:

Firma OnRobot zaktualizowała oprogramowanie dla popularnego systemu wizyjnego Eyes stosowanego w rozwiązaniach robotycznych.

Jednozadaniowe roboty przemysłowe powoli ustępują pola przystępnym cenowo, łatwym w obsłudze robotom i urządzeniom peryferyjnym, które mogą być elastycznie stosowane w szeregu aplikacji. Firmy produkcyjne mogą dzięki temu oczekiwać wyższej produktywności wynikającej z inwestycji w automatyzację. OnRobot wspiera swoich klientów jeszcze bardziej niż dotychczas dzięki aktualizacji oprogramowania opartego o kamerę 2,5D systemu wizyjnego Eyes. W tradycyjnym podejściu do automatyzacji przemysłowej produkt znajduje się w centrum uwagi, co przekłada się często na stosowanie kosztownych, zbyt skomplikowanych rozwiązań w procesach, które wymagają prostoty – mówi Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot. – Prezentujemy podejście bardziej praktyczne, oparte o aplikacje. Oznacza to dostarczanie naszym klientom łatwych w użyciu narzędzi dostosowanych do konkretnych zastosowań. To także stałe wspieranie użytkowników poprzez aktualizacje istniejących produktów, które mogą być wykorzystywane w zupełnie nowych aplikacjach. 

Nowe funkcje umożliwiają wdrożenie systemu Eyes w aplikacjach związanych z kontrolą jakości oraz na stanowiskach mobilnych. Obejmują wykrywanie wielu obiektów naraz za pomocą pojedynczego mignięcia migawki, jak również wykrywanie kolorów i przebarwień oraz automatyczną kalibrację tzw. landmarków, które skracają czas trwania cyklu realizowanego przez roboty mobilne. 

Nowe funkcje kontroli Eyes umożliwiają systemowi łatwe sortowanie, sprawdzanie lub wybieranie i umieszczanie nieuporządkowanych elementów przy użyciu funkcji wykrywania kolorów i konturów, wykraczając poza możliwości większości konkurencyjnych systemów wizyjnych. Omawiana metoda nie wymaga uczenia robota obrabianych elementów, a zamiast tego pozwala wyszukiwać je na podstawie wprowadzanych przez operatora informacji o kolorze i rozmiarze. Funkcje kontroli wizualnej mogą być wykorzystywane na przykład do oceny elementów usuniętych z maszyn CNC lub do sprawdzania części pod kątem nadmiernej lub niewystarczającej ilości materiału po zakończeniu formowania. Narzędzia te wspomagają również ręczną kontrolę: operatorzy mogą ustawić kamerę i program kontroli, a następnie ręcznie umieścić przedmiot w weryfikowanym obszarze i poddać go ocenie. Nie wymaga to użycia robota. 

Poza tym aktualizacja zapewnia użytkownikom możliwość wykrywania wielu obiektów za pomocą jednego mignięcia migawki – system może oznaczyć wszystkie elementy na jednym zdjęciu. Zmniejsza to stopień skomplikowania obsługi narzędzia i pozwala zredukować czas trwania cyklu. Aktualizacja dostarcza również dodatkowe opcje, które pozwalają użytkownikom na wprowadzanie ustawień żądanych typów elementów i określenie parametrów prześwitu chwytaka. 

Roboty mobilne z systemem wizyjnym

Do bogatego zestawu narzędzi Eyes dodano funkcję Landmark, która ułatwia zastosowanie systemu Eyes na robotach mobilnych, a także w konfiguracjach z wózkami, tacami i paletami. Funkcja Landmark ułatwia programowanie robotów mobilnych do pracy przy różnych stacjach roboczych poprzez wykorzystanie tzw. landmarków, czyli ustawień zdefiniowanych przez użytkownika końcowego. Landmarki mogą być również wykorzystywane do inicjowania określonych operacji robota: na przykład gdy system Eyes wykryje przyjazd załadowanego częściami do pobrania, mobilnego wózka w swojej przestrzeni roboczej, może uruchomić tryb pick&place.  

Źródło: OnRobot

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również