Szafa sterownicza w jaskini

Rittal, szafy sterownicze, obudowy, © Rittal

Udostępnij:

Od wielu lat jaskinie fascynują zarówno badaczy naukowych, jak i turystów. Bez odpowiedniego światła często niemożliwe jest udostępnienie wnętrza i jego tajemnic zwiedzającym. Firma Cave Lighting zakończyła właśnie realizację unikalnego projektu oświetlenia w jaskini Kluterthöhle w Ennepetal, gdzie wykorzystane zostały szafy sterownicze Rittal.

Aleksander Chrapko jest założycielem firmy Cave Lighting, która od 2005 roku realizuje projekty oświetlenia i dźwięku w jaskiniach turystycznych na całym świecie. To bardzo unikalne koncepcje, wymagające specjalistycznego doświadczenia. Pomimo wielu realizacji Cave Lighting na całym świecie, oświetlanie wnętrz jaskiń nigdy nie będzie standardowym, powtarzalnym projektem. Za każdym razem firma musi uwzględniać wiele czynników. Pierwszym krokiem jest kompleksowa inwentaryzacja. Ma ona na celu ustalenie podstawowych informacji na temat jaskini – w jakim jest ona stanie, jaki ma charakter i do jakich celów będzie służyła. Co bardzo istotne – na tym etapie muszą zostać ustalone z konserwatorem zabytków czynniki archeologiczne oraz ochrona fauny i flory. Dopiero po przygotowaniach merytorycznych firma przystępuje do opracowania technicznego całego projektu. Cave Lighting kieruje się w tym przypadku zasadą – wszystkie elementy techniczne, które zostaną zainstalowane we wnętrzach, powinny być niewidoczne dla zwiedzających.

Ekstremalne i skomplikowane
Zdaniem Aleksandra Chrapko największym wyzwaniem są zazwyczaj ekstremalne warunki panujące w jaskiniach. Stawiają one bardzo wysokie wymagania w przypadku rozwiązań technologicznych, jakie zostaną zastosowane we wnętrzach.

– Wilgotność powietrza w jaskiniach wynosi ponad 90%. Niekiedy występują także sezonowe zalania i bardzo niskie temperatury. Innymi problemami, które spotykamy to wahania napięcia, uderzenia kamieni i… wandalizm. Musimy wziąć pod uwagę także zwierzęta - takie jak szczury, kuny, popielice i insekty, które podgryzają elementy techniczne – podsumowuje Aleksander Chrapko.

Aby zniwelować ryzyko związane z uszkodzeniami, Cave Lighting stawia na najwyższej jakości materiały i trwałe rozwiązania.

– Tylko tak jesteśmy w stanie zagwarantować absolutną szczelność wszystkich elementów, brak korozji i niezawodne działanie. Dlatego preferujemy produkty i rozwiązania firmy Rittal – mówi Aleksander Chrapko.

Technika sterująca, która została zainstalowana w Kluterthöhle w Ennepetal, znajduje się w wykonanej ze stali nierdzewnej szafie sterowniczej AE Rittal. To rozwiązanie, które oferuje najwyższą jakość przy maksymalnej, możliwej efektywności. Niezależnie od tego w jakiej pozycji znajduje się kompaktowa obudowa – płytę montażową można łatwo i szybko zamontować. Dodatkowo, w zależności od rodzaju przeprowadzania kabli, płyty kołnierzowe można sprawnie wymienić, a uchwyty mocowania naściennego zamontować od zewnątrz – także w późniejszym czasie.

Szafy sterownicze Rittal znalazły zastosowanie także w kolejnym projekcie, realizowanym przez Cave Lighting. Firma pracuje nad redukcją energetyczną oświetlenia w jaskini lodowej w Dachstein-Rieseneishöhle w Austrii. Założeniem realizacji jest ochrona wewnętrznej warstwy lodu – poprzez dwunastokrotne zmniejszenie liczby kilowatogodzin - z 30 do 2,5 kWh!

 

Źródło: Rittal

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również