To będzie największa farma fotowoltaiczna w Polsce

farma fotowoltaiczna © Pixabay – fabersam

Udostępnij:

Choć w Polsce przybywa farm fotowoltaicznych, to jednak na tle największych tego typu instalacji w Europie czy na świecie wyglądają one dość słabo pod względem mocy. Już niebawem choć trochę zmieni się w tym temacie, gdyż w Brudzewie powstaje największa farma PV w Polsce.

Elektrownia słoneczna powstanie na terenach pokopalnianych w Brudzewie w województwie wielkopolskim, a zbudują ją Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) wspólnie z konsorcjum ESOLEO i Przedsiębiorstwa Remontowego PAK Serwis. Wartość podpisanej właśnie umowy to prawie 164 mln zł. Nowa farma fotowoltaiczna ma zostać oddana do użytku w sierpniu przyszłego roku.

Farma słoneczna w Brudzewie ma mieć moc 70 MWp i tym samym będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej, która znajduje się w Czernikowie koło Torunia, a której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Obecnie według danych Urzędu Regulacji Energetyki w naszym kraju działa 40 instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW. Moc największej wynosi 3,77 MW, co oznacza, że na tle świata wypadamy pod tym względem dość słabo.

Największa w Polsce elektrownia słoneczna zostanie zbudowana na obszarze 100 hektarów w gminie Brudzew, na którym wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów. Tereny te dzięki rekultywacji zostały odtworzone i przywrócone środowisku naturalnemu. Przy jej budowie pracować będą górnicy zaangażowani do tej pory w wydobycie węgla w odkrywkach należących do ZE PAK.

Budowa przez ZE PAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski, jakim jest Wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m.in. przez pracowników sektora energetyczno–węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – powiedział Piotr Woźny, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Źródło: ZE PAK, NewseriaUdostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również