Udało się wykorzystać panele słoneczne do uzdatniania wody

Pixabay

Panele słoneczne to dobrodziejstwo, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu będzie można je wykorzystać jeszcze efektywniej, bo do oczyszczania wody. 

Niedobór wody w wielu obszarach stanowi realny problem i dobrze wiedzą o tym naukowcy z zespołu KAUST z Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, którzy na warsztat wzięli panele słoneczne. Silikonowe warianty pochłaniają obecnie tylko 20% światła, które przekształcane jest na energię elektryczną. Chociaż ta liczba rośnie, a ostatnio naukowcy odkryli sposób na zwiększenie efektywności paneli, to w dalszym ciągu duża ilość odbijanego światła pozostaje bezużyteczna.

Naukowcy postanowili więc skorzystać z tego ciepła i wykorzystać je do oczyszczania wody. Rozwiązanie wykorzystuje mocowane do panela fotowoltaicznego kanały wodne oddzielone porowatymi membranami hydrofobowymi. Główny kanał jest napełniany wodą morską, która na skutek ciepła - tego nieprzekształcanego na energię - odparowuje, przechodzi przez porowatą membranę i skrapla się w postaci świeżej, zdatnej do picia wody w drugim kanale.

"Efektem ubocznym" w procesie jest para z wody morskiej, która w jeszcze większym stopniu napędza proces i umożliwia recykling energii i tworzy jeszcze większe ilości świeżej wody. W praktyce zespół wygenerował 1,64 litra wody na metr kwadratowy powierzchni co godzinę. W planach jest zastosowanie technologii w obszarach rolniczych, a nawet napędzenie nią sieci wodociągowej.

Źródło: Popular Mechanics

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę