Za nami wyjątkowe targi ENERGETAB 2020

targi Energetab © ZIAD Bielsko-Biała / Elżbieta Lesiak

Udostępnij:

W dniach od 15 do 17 września odbyły się w Bielsku-Białej międzynarodowe targi energetyczne ENERGETAB 2020 i były one rzeczywiście wyjątkowe.

Wyjątkowość tych targów wynikała z ich organizacji w sytuacji trwającej jeszcze pandemii Covid-19 i płynących stąd obaw zarówno wystawców, jak i zwiedzających, czy zastosowane środki zabezpieczające, wynikające z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom targów. Obawy te zmieniały się w takt pojawiających się codziennie w mediach informacji o liczbie osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa oraz z ogłaszanymi strefami szczególnie zagrożonych regionów kraju. I chociaż region Bielska-Białej należał do mniej doświadczonych przez pandemię, to obawy nie były wcale mniejsze, co istotnie wpłynęło na mniejszą liczbę wystawców niż w ubiegłych latach a także na mniejszą liczbę zwiedzających.Natomiast patrząc na targi od strony merytorycznej należy zauważyć, że wśród prezentowanych przez wystawców urządzeń do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej zdecydowanie wzrosła liczba produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), w tym cała gama falowników, przetworników, baterii akumulatorów, aparatury sterującej i zabezpieczającej czy specjalistycznego oprogramowania. Na tegorocznych targach szczególnie ciekawie prezentowała się „strefa elektromobilności”, w której do kilku różnych stacji ładowania można było podłączyć samochody elektryczne siedmiu różnych marek. Kilkoma z nich można też było odbyć jazdy na przygotowanym specjalnie parkingu.

Spore zainteresowanie wzbudził też pokaz stawiania słupa tymczasowej linii 110 kV w technologii uniwersalnych modułowych konstrukcji wsporczych (UMKW) zrealizowany przez firmę Arinet w „Strefie Praktycznych Pokazów” zlokalizowanej na poligonie szkoleniowym ZIAD-u. W tej strefie odbywały się też pokazy firmy Budniok wykonywania połączeń egzotermicznych w instalacjach odgromowych. Komplety słuchaczy notowały wykłady i warsztaty pokazowe firmy Sonel, prezentującej wybrane mierniki i testery z bogatej gamy produkowanych aparatów.

Od lat na bielskich targach pojawia się wielu producentów i dostawców z branży oświetleniowej, zarówno jeśli chodzi o źródła światła, jak i specjalistyczne oprawy czy słupy oświetleniowe – byli obecni też w tym roku, a szczególne zainteresowanie odwiedzających targi przedstawicieli lokalnych samorządów wzbudzało aktywne przejście dla pieszych „smartpole crossing” firmy ALUMAST, zdecydowanie zwiększające bezpieczeństwo pieszych w tych newralgicznych miejscach.

Natomiast w tegorocznym konkursie „na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach” główną nagrodę – Puchar Ministra Klimatu otrzymał Instytut Automatyki Systemów Elektrycznych za System Automatyki DCS Master, wspomagający operatorów i inżynierów ruchu przy obsłudze obiektowych procesów technologicznych.

Targi ENERGETAB 2020 były skromniejsze niż w ubiegłych latach i dlatego szczególne słowa podziękowania należą się tym 250 wystawcom, którzy ostatecznie zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę a przede wszystkim spotkać ze swoimi klientami, licząc się z tym, że niektórzy z nich nie będą mogli przyjechać ze względu na obostrzenia w swoich firmach czy osobiste obawy. Z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy właśnie nie mogli przyjechać, spotkały się relacje z targów, zamieszczane „na żywo” w mediach społecznościowych – zarówno przez organizatorów targów, jak i niektórych wystawców.


Galeria artykułu


Zdecydowana większość wystawców, a także organizatorów innych targów w Polsce, którzy pojawili się w Bielsku, aby zobaczyć, jak następuje „odmrażanie” gospodarki i branży targowej twiedziła, że organizatorzy podjęli słuszną decyzję o organizacji targów mimo mocno nietypowej sytuacji. Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić targi, a ze skanowanych kodów paskowych wynika, że było ich 3739, to nie były osoby przypadkowe, lecz z konkretnymi zainteresowaniami i pytaniami do wystawców.

Już teraz organizatorzy zapraszają wystawców i zwiedzających na kolejną edycję targów ENERGETAB, które odbędą się w dniach od 14 do 16 września 2021 r.

Źródło: ZIAD Bielsko-Biała

Udostępnij:

Drukujelektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również