100-lecie Stowarzyszenia Elektryków Polskich we Lwowie

elektryka © pixabay-Tereza106

Udostępnij:

Obchody 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich przenoszą sie do Lwowa na Ukrainę.  Ich kulminacją był XXXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów SEP w czerwcu br. na Politechnice Warszawskiej.

W dniach 26 – 28 września 2019 r. pod Honorowym Patronatem Ambasad Ukrainy w Polsce i Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie odbędą się uroczystości, w ramach których na Politechnice Lwowskiej zorganizowane będzie sympozjum naukowe pt. „Tradycje elektryki w Ośrodku Lwowskim oraz propozycje współpracy elektryków polskich i ukraińskich”. Lwów był jednym z sześciu ośrodków polskiej nauki, gdzie podjęto inicjatywę powołania Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich, przekształconego następnie w Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizatorami lwowskiej części obchodów 100-lecia są: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Narodowy Uniwersytet „Lwiwśka Politechnika” oraz organizacja publiczna Związek Naukowo – Techniczny Energetyków i Elektrotechników Ukrainy.


Celami zaś prezentacja dorobku i osiągnięć elektryków polskich i ukraińskich oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych; popularyzacja sylwetek uczonych i działaczy którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauki, techniki, szkolnictwa i przemysłu w zakresie elektryki; a także budowa płaszczyzny współpracy elektryków polskich i ukraińskich w trzech środowiskach: naukowym, gospodarczym i stowarzyszeniowym.

Część pierwsza sympozjum poświęcona będzie rozwojowi elektrotechniki, szkolnictwa i działalności stowarzyszeniowej w ośrodku lwowskim w latach 1919 – 2019. Część druga - kierunkom współpracy elektryków polskich i ukraińskich w sferze gospodarczej, naukowo-dydaktycznej i stowarzyszeniowej.


TOP w kategorii
Oczywiście w programie nie zabraknie także wizyty w ważnych miejscach związanych z wybitnymi postaciami polskiej elektryki, w tym na cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywa wielu współtwórców SEP. Ważnym punktem programu będą koleżeńskie spotkania członków bliźniaczych, dobrze ze sobą współpracujących Stowarzyszeń, a także uroczysty koncert podczas którego wykonane zostaną utwory kompozytorów ukraińskich i polskich.

Źródło: SEP

Udostępnij:

Drukuj

etAChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również