Ceramika może odegrać kluczową rolę w rozwoju technologii 5G

Ceramika może odegrać kluczową rolę w rozwoju technologii 5G Pixabay

5G, czyli standard technologiczny piątej generacji dla szerokopasmowych sieci komórkowych, jest reklamowany jako narzędzie pozwalające głównie na ultraszybkie prędkości pobierania. Okazuje się jednak, że pomimo ciągłego prężnego rozwoju technologii wdrażanie rozwiązań w ramach oferty 5G cały czas jest na dość wczesnym etapie.

5G działa w 2 pasmach częstotliwości: 3-6 gigaherców dla łączy długodystansowych i znacznie wyższym paśmie częstotliwości – w obszarze fal milimetrowych (20-100 GHz) dla ultraszybkich prędkości danych. Przystosowanie dolnego pasma częstotliwości, bliżej regionów widmowych 4G, jest mniej problematyczne, niż istotne zmiany potrzebne do pełnego wykorzystania możliwości 5G w wyższych zakresach częstotliwości. Na przykład rodzaj częstotliwości jest powiązany z ogólną siłą sygnału. Im wyższa częstotliwość, tym krótszy dystans, jaki fala może pokonać.

Z najnowszych wiadomości wynika, że w rozwoju technologii 5G mogą pomóc materiały ceramiczne od dawna stosowane w technologiach sieci komunikacji bezprzewodowej - zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i w stacjach bazowych. Zwykle, wykonane z izolujących materiałów ceramicznych na bazie granatu itrowo-żelazowego, cyrkulatory, są na przykład urządzeniami trójportowymi, które służą jako okręgi ruchu, aby utrzymać przepływ sygnału w jednym kierunku i umożliwić odbiornikowi i nadajnikowi współdzielenie tej samej anteny.

Ponadto, aby znacznie zwiększyć gęstość energii w celu dostosowania się do wyższych częstotliwości, naukowcy częściowo zastąpili itr bizmutem, ciężkim pierwiastkiem, który zwiększa stałą dielektryczną ceramiki. Zastępstwa bizmutu umożliwiają również miniaturyzację cyrkulatorów. Na dodatek w miarę zyskiwania popularności przez technologię 5G cyrkulatory mogą zostać zastąpione przez przełączniki o dużej mocy.

Źródło: Applied Physics Letters

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę