Ceramika może odegrać kluczową rolę w rozwoju technologii 5G

Technologia 5G © Pixabay

Udostępnij:

5G, czyli standard technologiczny piątej generacji dla szerokopasmowych sieci komórkowych, jest reklamowany jako narzędzie pozwalające głównie na ultraszybkie prędkości pobierania. Okazuje się jednak, że pomimo ciągłego prężnego rozwoju technologii wdrażanie rozwiązań w ramach oferty 5G cały czas jest na dość wczesnym etapie.5G działa w 2 pasmach częstotliwości: 3-6 gigaherców dla łączy długodystansowych i znacznie wyższym paśmie częstotliwości – w obszarze fal milimetrowych (20-100 GHz) dla ultraszybkich prędkości danych. Przystosowanie dolnego pasma częstotliwości, bliżej regionów widmowych 4G, jest mniej problematyczne, niż istotne zmiany potrzebne do pełnego wykorzystania możliwości 5G w wyższych zakresach częstotliwości. Na przykład rodzaj częstotliwości jest powiązany z ogólną siłą sygnału. Im wyższa częstotliwość, tym krótszy dystans, jaki fala może pokonać.

Z najnowszych wiadomości wynika, że w rozwoju technologii 5G mogą pomóc materiały ceramiczne od dawna stosowane w technologiach sieci komunikacji bezprzewodowej - zarówno w urządzeniach mobilnych, jak i w stacjach bazowych. Zwykle, wykonane z izolujących materiałów ceramicznych na bazie granatu itrowo-żelazowego, cyrkulatory, są na przykład urządzeniami trójportowymi, które służą jako okręgi ruchu, aby utrzymać przepływ sygnału w jednym kierunku i umożliwić odbiornikowi i nadajnikowi współdzielenie tej samej anteny.

Ponadto, aby znacznie zwiększyć gęstość energii w celu dostosowania się do wyższych częstotliwości, naukowcy częściowo zastąpili itr bizmutem, ciężkim pierwiastkiem, który zwiększa stałą dielektryczną ceramiki. Zastępstwa bizmutu umożliwiają również miniaturyzację cyrkulatorów. Na dodatek w miarę zyskiwania popularności przez technologię 5G cyrkulatory mogą zostać zastąpione przez przełączniki o dużej mocy.

Źródło: Applied Physics Letters

Udostępnij:

Drukuj
elektrotechnik AUTOMATYK online

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również