Farnell element14 wprowadził moduł Symbisa firmy Hanhaa

Farnell element14

Farnell element14 wprowadził do swoich magazynów Symbisę – zbudowany przez brytyjską firmę Hanhaa system IoT, integrujący się z oprogramowaniem Microsoft Excel. Symbisa łączy w sobie możliwości płynące z IoT z potęgą arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel, oferując programistom i specjalistom z branży IT nowy sposób na budowę aplikacji Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things). Symbisa jest dostępna wyłącznie na stronach Farnell element14 w Europie i w ramach Newark element14 w Ameryce Północnej.

Moduł Symbisa to urządzenie typu „wszystko-w-jednym”, które utrzymuje stałe połączenie z siecią. Ma rozmiar zbliżony do rozmiarów smartfonów i zawiera czujniki umożliwiające wykrywanie zdarzeń oraz zbieranie informacji środowiskowych. Jest w stanie odczytywać pozycję GPS, orientację w przestrzeni, temperaturę otoczenia, natężenie oświetlenia i wilgotność. Typowe aplikacje Symbisy obejmują monitorowanie temperatury lub wilgotności szklarni lub magazynów oraz śledzenie sprzętu i innych przedmiotów, przy jednoczesnym monitorowaniu zdarzeń, takich jak udział w wypadku lub upadek w transporcie.

Microsoft Excel to centrum zarządzania jednostkami Symbisa, a korzystanie z dodatków do Excela pozwala na strumieniowanie rzeczywistych danych bezpośrednio do dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego, na którym może działać Excel lub Office 365. Każdy z czujników Symbisa jest powiązany ze specjalną funkcją w Excelu. Na podobnej zasadzie przygotowano prekonfigurowane zdarzenia. Oznacza to, że dane z czujników płyną bezpośrednio do komórek arkusza kalkulacyjnego. Użytkownicy mogą także przesyłać dane z Excela na wyświetlacze e-ink poszczególnych urządzeń Symbisa. W rezultacie, każdy z podstawową znajomością obsługi arkusza kalkulacyjnego może zacząć odkrywać potencjał IoT i w kilka minut nauczyć się interpretować odczyty z sensorów, tworzyć panele z kontrolkami i wyzwalać zdarzenia skutkujące odpowiednimi akcjami. Nie potrzeba ani znać się na programowaniu, ani być inżynierem, ani konfigurować sieci Wi-Fi.

Użytkownicy Symbisy mogą się cieszyć także niewygórowanymi kosztami, jakie wiążą się z posługiwaniem się omawianym sprzętem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu własnej, globalnej sieci komórkowej firmy Hanhaa. Opłaty są naliczane w oparciu o to, jak często pobierane są dane, a nie ile kilobajtów treści zostało przesłanych. Użytkownicy mogą przesyłać wiadomości lub np. kody kreskowe bezpośrednio z Excela, by zaprezentować je na wbudowanych w moduły Symbisa wyświetlaczach, wykonanych w technologii elektronicznego papieru. Dzięki temu wiadomości te można z łatwością odczytać maszynowo lub osobiście, w dowolnym miejscu, w którym znajduje się moduł.

- Jako Dystrybutor Rozwiązań Rozwojowych, nieustannie poszukujemy okazji by pomóc naszym klientom skrócić czas potrzebny na wprowadzenie ich produktów na rynek i uczynić ten proces jak najbardziej efektywnym. Zespół Hanhaa poznaliśmy, gdy brał udział w programie Startupbootcamp – akceleratorze innowacji, który sami sponsorujemy. Byliśmy pod dużym wrażeniem technologii, którą opracowali ludzie z Hanhaa. Symbisa łączy w sobie moc płynącą z dostępu do dużej ilości danych oraz możliwości analityczne oprogramowania Microsoft Office 365 - powiedział Ralf Buehler, chief sales and marketing officer w Premier Farnell i Farnell element14.


Najważniejsze parametry czujników:

• precyzja pozycjonowania: standardowa rozdzielczość systemu GNSS z dokładnością do 3 metrów (dokładność określana za pomocą parametru PDOP - Position Dilution of Precision),
• wykrywanie wstrząsów: do ±16 g,
• długość fali, na której wykrywane jest natężenie oświetlenia w otoczeniu: 560 nm,
• zakres mierzonego natężenia oświetlenia: od 0,01 luksów do 83000 luksów,
• zakres pomiarów ciśnienia: od 260 hPa do 1260 hPa,
• rozdzielczość pomiarów ciśnienia: ±1 hPa RMS,
• zakres pomiarów wilgotności: od 5% do 90% (bez kondensacji),
• dokładność pomiarów wilgotności: ±3,5% rH w zakresie od 20% do +80% rH; ±5% rH w pozostałym zakresie,
• zakres temperatury pracy: od -15 °C do +50 C,
• rozdzielczość pomiaru temperatury: ± 0,5 °C.

Płytka Symbisa ma wymiary 130 mm x 100 mm x 10,5 mm (szerokość x wysokość x grubość). Waży jedynie 160 gramów i ma wbudowany czteropasmowy interfejs GSM na potrzeby komunikacji. Moduły zawierają także wyświetlacz e-ink, na którym mogą być prezentowane informacje tekstowe i/lub kody kreskowe. Wbudowany akumulator pozwala na samodzielną pracę przez 2 tygodnie, a złącze USB 2.0 umożliwia ponowne naładowanie urządzenia lub pracę z zasilaniem sieciowym.

Wraz z Symbisą oferowany jest dostęp do portalu internetowego, który pozwala użytkownikom na zarządzanie wieloma urządzeniami i użytkownikami. By ułatwić rozpoczęcie prac, urządzenie dostarczane jest z 500 kredytami sieci Symbisa oraz bezpłatną licencją testową dla programistów na pakiet Office 365. 

 

Źródło: Farnell element14

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę