Okna, które selektywnie blokują światło lub ciepło

Okna, które selektywnie blokują światło Depositphotos

Okna są dość podstawowymi elementami niezbędnymi do wpuszczania światła i ciepła, ale nie zawsze chcesz mieć obie te rzeczy na raz. Inżynierowie z North Carolina State University (NCSU) opracowali nowy materiał, który pozwala oknom łatwo przełączać się między trzema trybami.
 

Nowe dynamiczne okna mogłyby przełączać się między normalnym przezroczystym trybem, który przepuszcza światło i ciepło, trybem, który blokuje ciepło, ale pozostaje przezroczysty dla światła, oraz trybem przyciemnionym, który blokuje część światła, ale nie ciepło. Powinno to zapewnić użytkownikom ochronę o każdej porze roku.

Kluczem do tego wszystkiego jest niewielki materiał zwany tlenkiem wolframu, który często pojawia się w dynamicznych oknach działających na zasadzie elektrochromizmu. Normalnie przezroczysty tlenek wolframu staje się ciemniejszy i blokuje światło po zastosowaniu sygnału elektrycznego, dzięki czemu jest przydatny w oknach, które przyciemniają się na żądanie.

Ale w nowym badaniu naukowcy z NCSU odkryli zupełnie nową sztuczkę ukrytą w rękawie. Dodanie wody zamienia go w hydrat tlenku wolframu, a gdy jest on stosowany w oknach elektrochromowych, daje mu dodatkowe ustawienie.

Po wyłączeniu pozostaje przezroczysty dla światła i ciepła - idealny na te ponure zimowe dni, kiedy potrzebujesz jak najwięcej jednego i drugiego. Po wprowadzeniu do materiału kilku elektronów i jonów litu, przechodzi on najpierw przez fazę, w której blokuje światło podczerwone (odczuwane jako ciepło), pozostając jednocześnie przezroczystym dla widzialnych długości fal światła. I wreszcie, w miarę jak coraz więcej elektronów przechodzi do materiału, przechodzi on w fazę ciemną, w której blokuje zarówno światło widzialne, jak i podczerwone, idealne na lato.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego hydrat tlenku wolframu działa w ten sposób, ale naukowcy z NCSU mają pewną hipotezę.

Obecność wody w strukturze krystalicznej sprawia, że struktura jest mniej gęsta, więc jest bardziej odporna na odkształcenia, gdy jony litu i elektrony są wstrzykiwane do materiału – mówi Jenelle Fortunato, pierwsza autorka badania. Nasza hipoteza jest taka, że ponieważ hydrat tlenku wolframu może pomieścić więcej jonów litu niż zwykły tlenek wolframu przed deformacją, otrzymujemy dwa tryby. Istnieje tryb "chłodny" - gdy wstrzyknięcie jonów litu i elektronów wpływa na właściwości optyczne, ale zmiana strukturalna jeszcze nie nastąpiła - który pochłania światło podczerwone. Po wystąpieniu zmian strukturalnych pojawia się tryb "ciemny", który blokuje zarówno światło widzialne, jak i podczerwone. 

Chociaż nie brakuje dynamicznych okien w fazie rozwoju, nieczęsto można uzyskać tak wiele trybów w jednym systemie.Jeśli już, to zazwyczaj wymagają one większych konfiguracji.W tym przypadku, ponieważ wymagany jest tylko jeden materiał, grubość szkła i zapotrzebowanie na energię powinny być mniej więcej takie same jak w przypadku zwykłych starych okien z tlenku wolframu.

Odkrycie dwuzakresowej (podczerwonej i widzialnej) kontroli światła w jednym materiale, który jest już dobrze znany społeczności inteligentnych okien, może przyspieszyć rozwój komercyjnych produktów o ulepszonych funkcjach – powiedziała Delia Milliron, współautorka badania.

Źródło:NCSU

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę